Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 februari 2019
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade ametister ca 0,85 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W-Cr/P, stift, vikt 2,1 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-Cr/P, stift, vikt 1,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca W/SI, stift utan snurrebussar, vikt 0,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade ametister 0,80 ctv, 36 briljanter 0,20 ctv ca W/SI, vikt 1,8 g, stift.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, pendel, 8 briljantslipade blå safirer ca 0,33 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W-Cr(H-J)/P1, ställbar längd till 45 cm, vikt 6,9 g, en diamant skadad.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kullänk, bokstaven Y, 7 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 40 cm, vikt 1,6 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, kullänk, bokstaven H, 9 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, längd 40 cm, vikt 2,0 g.
RING, platina, 9 spessartin granater ca 0,75 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 8,4 g, svaga fattningar.
SALTKAR, silverplätterat/förgyllt, hare vid saltkar, höjd 6,5 cm, längd 9 cm, vikt 221 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, doserade ca 11,3-14,5 mm, knutet, runt magnetlås i sterlingsilver, längd 46 cm.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterlingsilver, odlade sötvattenspärlor, knappformade ca 11 mm, stift, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, sterlingsilver, fasetterad Karneol, färgade Kvartskulor, stift, längd 3,3 cm, vikt 6,3 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,34 ctv, ca W-TCr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 1,3 g, två diamanter med skador.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, smaragder ca 3,17 ctv, stl 16,75 mm, vikt 3,3 g, nagg, sprickor, en smaragd med skada.
RING, 18K guld, smaragd, 2 gammal- och antikslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS, stl 18,5 mm, vikt 12,0 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.