Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 februari 2019
COLLIER, hematitkulor, ca 8 mm, odlad sötvattenspärla, korall, lås i 18K vitguld, längd 38,5 cm.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, kolonnformade, kvadratisk fot, Tyskland ca 1950, svensk kontrollstämpel, höjd 14,8 cm, total vikt 344,8 g, fyllda, avtagbara ljusmanschetter, mindre buckla.
BORDSBESTICK, 12 delar, silver, Vasa, 6 bordsgafflar, 6 bordsskedar, GAB, Stockholm bl.a 1938, total vikt 605,9 g.
BESTICKSERVIS, 18 delar, silver, Disa, 6 bordsgafflar, 6 bordsknivar, 6 bordsskedar, Markströms, Uppsala 1952, total vikt 725,8 g, linda.
MATSILVER, 8 delar, delvis förgyllt, Vasa, tårtspade, såssked, ostkniv, syltsked, 2 smörknivar, 2 efterrättsskedar, GAB, Stockholm bl.a 60/80-tal, total vikt 325,1 g, ett par bestick med gravyr.
LJUSSTAKAR, ett par, silver, GAB, Stockholm 1948, höjd 20 cm, total vikt 1125,3 g, fyllda.