Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 21 februari 2019
ALLIANSRING, 18K guld, 12 briljanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr/VS stl 16,75 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant 0,25 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 17+ mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, carréslipad ametist, 4 briljanter ca 0,20 ctv enl gravyr, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,40 ct, ca Cr(J)/VS, Jurgen Girgsdies Juvel-Guldsmedja, Stockholm 1975, stl 17,5 mm, vikt 2,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv ca W/SI, stl 18,25 mm, vikt 4,0 g.
COLLIER, vitmetall, granater, hårgömma, avtagbart hänge, 1900-talets början, längd 40,5 cm, vikt 37,8 g, nagg, två granater saknas på hänget, tidigare broschmekanism på hänget saknar nål.
ÖRHÄNGEN, förgyllt silver/ silver, granater, stift, höjd 3 cm, vikt 2,1 g, omgjord med senare stift, slitna fasetter, nagg.
RING, 18K guld, navettslipad rubin ca 0,30 ct, 13 små halvpärlor, en saknas, stl 15,75 mm, vikt 2,5 g.
ARMBAND, 18K guld, smaragdslipad ametist, genombruten stil, längd ca 17 cm, vikt 11,5 g.
RING, 18K guld, 9 briljanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, E. Olenfalk Guldateljem Stockholm 2006, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g.
Ring, 18K guld, smaragdslipad smaragd ca 1,00 ct, 14 briljantslipade diamanter, ca 0,42 ctv, ca TW-W/VS-SI, Guldform, Uppsala 1978, stl 15,5 mm, vikt 4,5 g, smargad med inneslutning som når ytan och natural på paviljong, en diamant med nagg på rondist, svaga fattningar.
ARMBAND, sterlingsilver, 78 ovalslipade tanzaniter ca 11,0 ctv, längd 19 cm, vikt 18,0 g.
Smycken Lås
LÅS, platina, 5 äldre briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, rosenslipade diamanter, längd 2 cm, vikt 1,8 g.
Smycken Lås
LÅS, 18K guld, pärla ca 6,8 mm, rosenslipade diamanter, vikt 4 g, skadad pärla, saknar en del.