Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,47 ct, 12 brillantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.
RING, 18K vitguld, safir ca 2,0 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCa/SI, Göteborg 1988, stl 14,5 mm, vikt 2,7 g, mittstenen sitter löst i sin fattning, en klo saknas på en diamantfattning, svaga fattningar.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.
CARMOSÉRING, 18K guld/platina, ovalslipad blå safir ca 0,90 ct, 14 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, små nagg på safiren, flera diamanter med nagg, utsliten fattning, skadad ringskena.
NATTVARDSKANNA, förgyllt silver, glas, Charles Thomas & George Fox, London 1858, höjd 17 cm, vikt 288,3 g, flaskan rymmer 1,5 dl, gravyr, sliten förgyllning.
RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(L)/P1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, Andersson & Hallberg Guldsmeder, Stockholm, stl 16 mm, vikt 2,4 g, mittstenen har stora naturaler vid rondist, en sidosten har inverterad natural vid bordet.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca CR(J)/VS, stl 18 mm, vikt 3,7 g.
RING, ca 22K guld, grön och blå emalj, turkoser, stl 16 mm+, vikt 13,3 g, en turkos saknas.
TRESTENRING, platina, äldre briljantslipade diamante ca 0,67 ctv, ca W-Cr/ SI, stl 17,25 mm, nagg på två av diamanterna.
RING, 18K rodierat guld, 16 prinsess- och 8 baguetteslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 16,75+ mm, engelska stämplar, vikt 4,6 g, etui.
RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, W-TCr (H-I)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, en diamant med litet nagg vid bordet, viss porösitet i guldet.
BROSCH, 18K guld/platina, 13 gammalslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, mindre rosenslipade diamanter, längd 7 cm, vikt 7,5 g.
VINKANNA, silver och kristall, jugend, E Hutton, London 1890, höjd 23 cm, vikt 1061,4 g, flera nagg på glas, kannan rymmer 1 l.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct ca W(H)/VS2, stl 15,75 mm, vikt 16,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.
ARMRING, B-jade ljusgrå - ljusgrön, 11,7 mm bred, 7,7 mm tjock, inre omkrets 17,5 cm, vikt 46,2 g.