161 - 180 av 271
1...8910...14 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019

Klubbad för

CARMOSÉRING, 18K guld, ovalslipad safir ca 1,47 ct, 12 brillantslipade diamanter ca 0,71 ctv, ca W/P, stl 17,25 mm, vikt 5,5 g.

4 000 kr

Utrop: 4 600 kr

RING, 18K vitguld, safir ca 2,0 ct, 2 äldre briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TCa/SI, Göteborg 1988, stl 14,5 mm, vikt 2,7 g, mittstenen sitter löst i sin fattning, en klo saknas på en diamantfattning, svaga fattningar.

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 5,2 g.

Utrop: 3 600 kr

CARMOSÉRING, 18K guld/platina, ovalslipad blå safir ca 0,90 ct, 14 gammalslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca W-TCa(H-K)/SI-P, stl 16,75 mm, vikt 4,1 g, små nagg på safiren, flera diamanter med nagg, utsliten fattning, skadad ringskena.

2 000 kr

Utrop: 1 400 kr

NATTVARDSKANNA, förgyllt silver, glas, Charles Thomas & George Fox, London 1858, höjd 17 cm, vikt 288,3 g, flaskan rymmer 1,5 dl, gravyr, sliten förgyllning.

Utrop: 2 600 kr

Silver Vas

VAS, silver, jugend, hamrad yta, Köpenhamn 1918, höjd 14 cm, vikt 185,2 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

RING, 18K vitguld, antikslipad diamant ca 1,20 ct, ca TCa(L)/P1, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,09 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, Andersson & Hallberg Guldsmeder, Stockholm, stl 16 mm, vikt 2,4 g, mittstenen har stora naturaler vid rondist, en sidosten har inverterad natural vid bordet.

Utrop: 12 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,40 ct enligt gravyr, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 2,4 g.

Utrop: 6 600 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,50 ct enligt gravyr, ca CR(J)/VS, stl 18 mm, vikt 3,7 g.

Utrop: 8 000 kr

RING, ca 22K guld, grön och blå emalj, turkoser, stl 16 mm+, vikt 13,3 g, en turkos saknas.

Utrop: 4 400 kr

TRESTENRING, platina, äldre briljantslipade diamante ca 0,67 ctv, ca W-Cr/ SI, stl 17,25 mm, nagg på två av diamanterna.

5 400 kr

Utrop: 6 300 kr

RING, 18K rodierat guld, 16 prinsess- och 8 baguetteslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 16,75+ mm, engelska stämplar, vikt 4,6 g, etui.

Utrop: 3 600 kr

RING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, W-TCr (H-I)/VVS-VS, stl 17,5 mm, vikt 4,9 g, en diamant med litet nagg vid bordet, viss porösitet i guldet.

Utrop: 6 200 kr

RING, 18K guld, 2 odlade pärlor ca 7,0 mm, stl 17,75 mm, vikt 7,5 g.

2 300 kr

Utrop: 2 600 kr

BROSCH, 18K guld/platina, 13 gammalslipade diamanter ca 1,75 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-P, mindre rosenslipade diamanter, längd 7 cm, vikt 7,5 g.

Utrop: 10 400 kr

VINKANNA, silver och kristall, jugend, E Hutton, London 1890, höjd 23 cm, vikt 1061,4 g, flera nagg på glas, kannan rymmer 1 l.

Utrop: 2 800 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,52 ct ca W(H)/VS2, stl 15,75 mm, vikt 16,9 g.

Utrop: 14 400 kr

RING, 18K vitguld, smaragd, 2 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,8 g.

Utrop: 3 800 kr

ARMRING, B-jade ljusgrå - ljusgrön, 11,7 mm bred, 7,7 mm tjock, inre omkrets 17,5 cm, vikt 46,2 g.

Utrop: 3 600 kr

LJUSSTAKAR, ett par, silver, rokoko, GAB, Stockholm 1882, höjd 25 cm, total vikt 1106,7 g, fyllda.

8 100 kr

Utrop: 9 000 kr