Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
ALLIANSRING, 18K roséguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VVS-VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 8 markisslipade diamnter 0,88 ctv, 2 prinsesslipade diamanter 0,15 ctv, 40 briljanter 0,23 ctv, ca TW/VS, vikt 6,8 g.
BRUDKRONA, silver, 8 odlade pärlor, ca 7 mm, 8 vita spineller, K & E Carlson, Göteborg 1962, vikt 64,9 g, en spinell med nagg, lagningar, tennlödningar, aningen skev.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, citriner, briljantslipade diamanter ca 0,58 ctv, ca W-Cr/SI-P, höjd 3,5 cm, vikt 8,0 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,26 ct, Light Yellow/VS, 23 briljanter ca 0,49 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 4,9 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter, ca 0,65 ctv, ca W-TCr/VS stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld, ovalslipad rubin ca 0,50 ct, 6 gammalslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-TCa(H-K)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 3,4 g, utsliten fattning, senare skena, rubinen med slitna fasettkanter, tre diamanter har nagg på rondist och två har naturaler vid rondist.
ARMBAND, 14K guld, 38 briljantslipade diamanter ca 3,80 ctv, ca LBR/P, längd 18 cm, vikt 14,4 g.
RING, 18K rodierat guld, briljantslipade diamanter ca 1,70 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 10,5 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, äkta halvpärla och 10 gammalslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW/SI, stl 16,75+ mm, en klo saknas, Joh Petterssons Eftr Juvelerar AB, Stockholm 1959, vikt 5,1 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad rubin, 12 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca LBR/P, stl 17 mm, vikt 4,1 g.
RING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W(H)/VS, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 4,6 g, en briljant skadad, en briljant med nagg, två åttkanter med nagg, svaga fattningar.
RING, 14K guld, rubin ca 0,40 ct, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca W/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 3,7 g, svaga fattningar.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ovalslipad blå safir ca 3,61 ct, 12 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 15,5 mm, vikt 5,2 g, en klo skadad, safiren har slitna fasettkanter och nagg, en diamant har liten skada i rondist och en diamant är trasig, slitna klor.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, 7-7,5 mm, lås i 18K guld, safir ca 0,59 ct, 3 rondeller 18K guld, briljantslipade diamanter 0,51 ct, längd 48 cm, vikt 35 g.