Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
BROSCH, 14K guld/silver, 5 gammalslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca W-Cr/SI-P, rosenslipade diamanter, längd 4 cm, vikt 6,8 g, skador, ett par diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, odlade pärlor ca 9,0 mm, 10 briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 10,3 g.
6 BÄGARE, silver, signerade L. Råström, 1986, höjd 4,5 cm, vikt 345,1 g, handarbete, något skadat originaletui med gravyr.
ERIK LÖFMAN, 4 st tumlare, signarade, silver, höjd 5 cm, vikt 227,1 g, 1986, handarbete, originaletui med gravyr.
CARMOSÉRING, 18K guld, cabochonslipad akvamarin ca 10,0 ct, 22 briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca W/VS-SI, Leif Delin, Malmö 1986, stl 18 mm, vikt 11,1 g, mittstenen sitter något löst i sin fattning.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 cabochonslipade akvamariner, 24 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, stift/clips, höjd 18 mm, vikt 10,3 g.
ARMBAND, 14K guld/silver, stelt, doserat, öppningsbart, ihåligt, äkta halvpärlor, inre omkrets 17 cm, vikt 41,8 g, 2 mycket små bucklor på insidan, en silverdetalj saknas i låsets hondel, en säkerhetsåtta saknas.
RING, 18K vitguld, 51 baguette- och briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,08 ct, 6 briljanter ca 0,22 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, smaragdslipad granat ca 1,00 ct, 30 prinsesslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, stl 16,25 mm, vikt 9,0 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 83 briljantslipade diamanter 1,30 ctv, enligt gravyr, ca TW-W/VVS-SI, längd 17,5 cm, vikt 8,4 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 86 briljantslipade diamanter ca 1,56 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 8,9 g,
RING, 2-delad, 18K vitguld/guld, 7 prinsesslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS, stl 16,75 mm, vikt 20,0 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, gyllengul odlad SouthSea pärla 12,25 mm, 19 briljanter ca 0,13 ctv, ca TW-W/VS, 45 cm kedja, vikt 5,8 g.
RING, 18K guld, måne med pärlor, stjärna med en rosenslipad diamant, Helsingborg 1933, stl 17 mm, 4,1 g.
STELT ARMBAND, 14K guld, blå emalj, rosenslipade diamanter, 6,9 x 6,4 cm, vikt 12,8 g, emaljskador.
RING, 14K guld, smaragdslipad akvamarin ca 35 ct, 2 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, syntetiska rubiner, stl 17,75 mm, vikt 13,3 g.
HÅRKAM, 18K guld, smaragder, rosenslipade diamanter, smaragden med spricka som når ytan.