Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
ANTIK BROSCH, 18K guld, 5 x 4 cm, ihålig, 2 mycket små bucklor, Lars Larson & Co, Göteborg 1844 - 1880, vikt 12,5 g, etui.
RING, 18K vitguld, blå safir ca 2,00 ct, baguette- & trapetsslipade diamanter 1,72 ct enligt gravyr, ca TW-W/VVS-Vs stl 15,75 mm, vikt 5,1 g, 2 diamanter skadade, safir med mindre nagg.
ARMBAND, 18K guld, pansarlänk, ovalslipad rubin, droppslipad safir, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, längd 20,5cm, vikt 14,2 g.
RING, 14K vitguld, kunzit ca 10,00 ct, 8 prinsess- samt 28 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,0 g, kunzit med 2 mindre hack.
ENSTENSRING, 18K guld, briljant ca 0,29 ct, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, gravyr.
ALLIANSRING, 18K guld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,46 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g, datumgravyr.
SCHALINS, ring, Desire, 18K vitguld, 3 prinsesslipade diamanter 0,92 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 15,5 g, vikt 6,5 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 24 åttkanter ca 0,54 ctv ca TW-Ca/VS-P, stl 18 mm, vikt 5,7 g, 4 diamanter med nagg, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 75 briljanter ca 2,55 ctv, ca TW/VS, ett mycket litet nagg, längd 18 cm, vikt 7,4 g.
COLLIER, 18K vitguld, svart briljant ca 0,35 ct, 16 briljanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS, ankarkedja 40/42 cm, vikt 3,4 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, ametist, 24 briljantslipade diamanter ca 1,24 ctv, ca W/SI, stl 19,5 mm, vikt 14,8 g, två diamanter är skadade.
RING, 18K rodierat guld, droppslipad diamant ca 0,65 ctv, ca TCr/SI2-P1, briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, stl 18 mm, vikt 4,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,30 ct ca W/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 3,4 g.
RING, 18K guld/vitguld, gul briljant (behandlad) ca 0,15 ct, ca SI, 24 briljanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS (en dia trasig), stl 14,75 mm, vikt 7,8 g.
MANSCHETTKNAPPAR, 18,48K vitguld, onyx, 4 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/SI-P, ca 15×11 mm, vikt 9,9 g.
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,15 ct, ca TW/VS, 6 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW/VS, 1 diamant mindre skada, stl 17,5 mm, Sebastian Schildt 2001, vikt 5,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W/VS-SI, stift/clips, vikt 12,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, smaragdslipad smaragd, 48 åttkantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI-P, S- Egger, Stockholm, stl 15,25 mm, vikt 6,7 g, några diamanter är skadade.
RING, 18K guld, cabochonslipad turkos, 8 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 18,5 g.