Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
3-STENSRING, 18K vitguld, 3 briljanter 0,50 ctv enl gravyr, ca TW-W(G-H)/SI1, stl 16,75+ mm, vikt 4,0 g.
BÄGARE, silver, George Nathan & Ridley Hayes, Chester 1901, "Tutor Cup", höjd 10,5 cm, diameter 12,0 cm, vikt 279,8 g, liten spricka i övre randen
BESTICKSERVIS, 50 delar, silver, Diana, 9 bordsgafflar, 13 bordsknivar, 7 bordsskedar, 12 efterrättsgafflar, 9 efterrättsknivar, CG Hallberg och GAB, 1950/60-tal, total vikt 2028,8 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 prinsesslipade diamanter ca 0,91 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter 0,75 ctv, ca TW-TCr/SI, stl 16,25+ mm, vikt 4,2 g.
BÄGARE, silver, graverad blom- och bladdekor, Daniel Elfbom, Gävle 1799, höjd 10 cm, vikt 49,7 g, mindre bucklor, gravyr.
BÄGARE, 2 st, silver, graverad blom- och bladdekor, JJ Gröndahl, Sundsvall 1827, höjd 7,6 cm, total vikt 48,0 g, mindre bucklor.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, creoler, 18K roséguld, 58 briljantslipade diamanter ca 0,52 ctv, ca W/VS-SI, diameter 3 cm, vikt 7,4 g, stift.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 diamanter ca 0,50 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 19 cm, vikt 14,7 g.
RING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,06 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 24 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca W(H)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 11,1 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,55 ct, ca TW-W(G-H)/P1, 2 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,75 mm, vikt 6,0 g, rodieringen har släppt på ringskenan, en av de mindre diamanterna är skadad, mittstenen och en sidosten sitter löst i sina fattningar.
ARMBAND, 18K vitguld, 72 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv, längd 19 cm, vikt 11,3 g.
RING, 18K guld, 42 briljantslipade diamanter ca 1,32 ctv, ca W/SI, stl 19,5 mm, 24,5 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,59 ct enligt gravyr, ca CR(J)/VS, stl 16,75 mm, vikt 3,9 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,39 ct, ca TCr(I)/VS, stl 18 mm, vikt 3,5 g.
SILVER RING, guldinlägg, "Bark Collection" vikt 22,0 g, bredd 16 mm stl. ca 18,0 mm, design Irina Shuski