Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
Smycken Slipshållare
SLIPSKLÄMMA, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,04 ct, ca TW(G)/VS, längd 5 cm, vikt 8,4 g.
ENSTENSRING, 18K guld / vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 9,7 g.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, 90 briljantslipade diamanter ca 2,77 ctv, ca TW-W/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 6,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 15 briljanter ca 0,45 ctv, ca TW-W/VS, stl 16+ mm, vikt 2,5 g, Lyckoringen, Stockholm, gravyr.
RING, 18K vitguld, 1 briljant- och 4 prinsesslipde diamanter 0,99 ctv, ca TW-W/VVS- VS, Stockholm 1998, stl 17 mm, vikt 10,5 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, lås 18K vitguld, längd ca 43 cm, pärlor ca 9,3-10,5 mm, vikt 58 g,
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, hängets höjd 2 cm, kedjans längd 45,5 cm, vikt 7,3 g.
ENSTENSRING, 14K vtiguld, briljantslipad diamant ca 1,53 ct, ca Cr(J)/SI2, stl 17,5 mm, vikt 3,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 10 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 3,9 g.
HÄNGE, kors, 18K guld, 10 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-TCa(G-K)/VS-SI, stl 3,0 x 1,5 cm, vikt 1,9 g.
RING, 18K guld/platina, ovalslipad rubin ca 0,80 ct, 16 briljant- åttkant- och gammalslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, en liten åttkant Ca(M), stl 17,25 mm, vikt 14,9 g, rubinen med slitna fasettkanter, en åttkant skadad.
RING, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/VS-SI, 8 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g, en sidosten med nagg på kulett, sidostenarnas kuletter går igenom skenan.
RING, 18K vitguld, smaragd, 14 briljantslipade diamanter ca 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 17,75 mm, vikt 8,2 g, smaragden har inneslutningar som når ytan.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 14K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,46 ctv, R-TW(E-F)/IF, IGI certifikat F1H38694, F1H38691, vikt 2,4 g, stift.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 77 briljantslipade diamanter ca 2,00 ctv, ca W(H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 7,4 g.
SUPKALK, silver, förgylld insida, graverad blom- och bladdekor, IF Molér, Stockholm 1825, höjd 10,7 cm, vikt 34,5 g, gravyr, bucklor.
SUPKALK, silver, graverad dekor, IE Åhlén, Sala 1833, höjd 11,6 cm, vikt 26,9 g, mindre bucklor.
SUPKALK, silver, graverad blom- och bladdekor, H Lyberg, Borås ca 1820, höjd 13,5 cm, vikt 54,9 g, bucklor.