Avslutad | Klassiska – Lördag 26 januari 2019
RING, 18K vitguld, 93 briljantslipade diamanter ca 5,25 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl ca 17,75 mm, vikt 13,4 g.
ARMBAND, 14K guld, 210 briljantslipade diamanter ca 5,60 ctv, ca Ca/P, längd 18 cm, vikt 37,4 g.
RING, 18K vitguld, "dome" med ca 311 briljanter ca 2,50 ctv, ca Cr/SI, ett fåtal med nagg, stl 17,5 mm, vikt 9,5 g, svaga fattningar.
Silver Kaffeservis
KAFFESERVIS, tre delar, silver, delvis förgylld, kaffekanna, gräddkanna och sockerskål, fornnordisk dekor, GAB, 1898-1900, total vikt 1261,0 g.
RING, 18K rodierat guld, briljant 1,76 ct, Cape(M, bruna serien)/SI1, laserinskription på rondisten HRD Antwerp 170003074117, infattad med 4 klor och flankerad av 16 små briljanter ca 0,32 ct totalt, ca Top Cape/VS, vikt 2,8 g, etui, box.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 13 briljanter ca 0,23 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 1,9 g.
JARDINJÄR, silver, glas, C G Hallberg, Stockholm 1916, total vikt 1078,1 g, nagg på glas.
LONGMIRE, manschettknappar, ett par, 18K guld, svart emalj, vikt 16,9 g, originaletui.
LONGMIRE, manschettknappar, ett par, 18K guld, röd emalj vikt 16,9 g, originaletui.
Smycken Skjortknappar
LONGMIRE, skjortknappar, 4 st, 18K guld, svart emalj, vikt 9,2 g, originaletui.
ARMBAND, 18K vitguld, 45 briljantslipade diamanter ca 2,25 ctv, längd W-Cr/VS-SI, längd 17,5 cm, vikt 16,6 g.
CARMOSÉRING, 18K guld, delvis rodinerat, ovalslipad safir, 14 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
RING, 18K guld, fantasi- och prinsesslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5,1 g.
RING, platina, rubin ca 0,94 ct, 64 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-TCa(G-L)/VS-SI, stl 17 mm, vikt 7,5 g.
BESTICKSERVIS, 48 delar, silver, Vasa, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 matskedar, 12 bordsskedar, GAB, Stockholm 1930-tal, total vikt 2997,2 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 44 baguettslipade diamanter ca 5,00 ctv, ca River-TW/VVS, höjd 2,1 cm, vikt 11,3 g, stift/clips, en diamant med nagg.
COLLIER, 18K vitguld, 426 briljantslipade diamanter ca 8,00 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS, diameter ca 14,0 cm, vikt 45,6 g, en diamant trasig.