Avslutad | Klockor – Lördag 1 december 2018
Klockor Lapponia
LAPPONIA, Protos, designad av Björn Weckström, Boett nr. A 688007, damur, 20,5 mm, silver (0,925), quartz, mineralglas, defekt, armlänk, totalvikt 60,3 gram, ca 1980.
Klockor Raymond Weil
RAYMOND WEIL, Geneve, Tradition, Serie nr. K004556, Ref nr. 5768-P-00300, herrur, 25,5 x 27,5 (34) mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i doublé, cert, februari 2005, box (skadad), ytterkartong.
OMEGA, damur, 22 x 20 mm, Cal 625, Serie nr. 35212640, Boett nr. 8329 / 186, 18K vitguld, manuell, safirglas (repor), skadad urtavla, integrerad originallänk (kortad), totalvikt 40,6 gram, ca 1972, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 16220, Serie nr. E562897, Cal 3135, Verk nr. 5721437, Boett nr. 16200, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, defekt (se bilder, fördjupad information), saknar krona/ställaxel, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62510H-010/555 B, ca 1990.
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA WATCH Co. Space Discovery, Cal H1920-SA, Ref nr. HSD-1, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, digital modul, Tecamax, originallänk, viklås, Corduraband, cert, augusti 2011, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 017/128).
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA WATCH Co. Race Pilot, Cal 685 (Zenith), Verk nr. 344401, Serie nr. 230, Boett nr. RPM31164, herrur, 45 mm, titan / svart DLC (Diamnond Like Carbon), automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, digital modul, Boett nr. RDP31099, världstider, racekronograf, integrerat gummiband, viklås i stål, cert, februari 2015, box, ytterkartong.
LONGINES, Presence, Serie nr. 29163858, Ref nr. L4.136.2.11.2, Boett nr. L4.136.2, damur, 23,5 mm, doublé (10 micron), quartz, safirglas, datum, läderband, ca 2000, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 8513450, Cal 3035, Verk nr. 1226333, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62523H.18-I5/455, ca 1984, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (T Swiss Made T), Ref nr. 69240, Serie nr. R443236, Cal 2135, Verk nr. 0854541, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål, automatisk, safirglas (skadat), datum, skadad urtavla, Jubileelänk (skadad), viklås, Ref nr. 62510D-L12/568 B, cert, april 1988, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 1140 (ETA 2890-2), Ref nr. DG 175.0033, Boett nr. 175.0033 (K.B), kronograf (defekt), herrur, 39 mm, stål/rosa guld, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, defekt (se bilder), OBS: serienummer i tusch ej bevarat, läderband, ca 1989.
Klockor Ebel
EBEL, Chronomètre, Cal 130 (1100), Verk nr. 7663, Boett nr. 9130954 / 630, herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1955.
OMEGA, herrur, 35 mm, Cal 30 T2 PC, Serie nr. 10653616, Ref nr. CK 2383, Boett nr. 2383-4 / 761, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1946.
CITY, Professional, Cal ESA 9362, Boett nr. 366646 / 22013, herrur, 41 mm, stål, quartz, plexiglas, datum (växlar sent), renoverad visare, skadad urtavla/visare, läderband, ca 1975.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer, Ref nr. 69174, Serie nr. L547635, Cal 2135, Verk nr. 1404644, Boett nr. 69000A, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (nagg), datum (defekt), diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad urtavla, defekt, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510 D-N/568, ca 1989.
JAEGER-LE COULTRE, "Lapiz Lazuli", herrur, 23 x 28 (36) mm, Cal 818/2, Serie nr. 2203206, Boett nr. 1379055 / 9009 21, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1975.
Klockor Franck Muller
FRANCK MULLER, Geneve, Long Island, Cal ETA, Serie nr. 334, Boett nr. 952 QZ, herrur, 26 x 37 (44,5) mm, 18K guld, quartz, safirglas, ej signerat urverk, defekt, läderband, originalspänne 18K guld, ca 2004.
LONGINES, Evidenza, Cal 650 (ETA 2894-2), Serie nr. 31329039, Ref nr. L2.656.4.71.2, Boett nr. L2.643.4, kronograf, herrur, 34,5 x 40 (47) mm, stål, automatisk, safirglas, datum, gravyr, läderband, viklås, Ref nr. L639077045, ca 2010.
Klockor Bulova
BULOVA, Accu-Swiss, Ref nr. 63B188, Boett nr. C8601149C / 99135519, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, läderband, viklås, ca 2014, box, ytterkartong.
ORLUX, Chronographe Suisse, Cal Landeron 51, Boett nr. 147, kronograf, herrur, 37,5 mm, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, bucklor, ca 1955.