Avslutad | Klockor – Lördag 1 december 2018
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Racing", "Tachymetre", Cal 1141 (ETA 2890 A2), Serie nr. 55359249, PIC nr. 3510.12.00, Ref nr. ST 175.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, buckla boett (se extra bild), originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, ca 1996, specialbox (F1-däck, saknar hållare).
OMEGA, Speedmaster, "Cart", "Tachymetre", Cal 1143 (ETA 2890 A2), Serie nr. 55703868, PIC nr. 3510.80.00, Ref nr. ST 175.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1, kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, plexiglas, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, servad februari 2017, ca 1997, specialbox (F1-däck).
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, "Full Pavé Dial", Ref nr. 18348, Serie nr. W363550, Cal 3155, Verk nr. 7135999, Boett nr. 18200, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas (nagg/repor), dag, datum, briljantkrans (44 st. TW/VVS, ca 1,00 ctv), Presidentlänk med briljanter (288 st. TW/VVS, ca 4,32 ctv), viklås, Ref nr. 8485-V1/55 BS, totalvikt 152,7 gram, ca 1996, box, yk.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date, Chronometer, Ref nr. 18948, Serie nr. A661410, Cal 3155, Verk nr. 3 8518353, Boett nr. 2288, 18K guld, herrur, automatisk, safirglas (repor/nagg), dag, datum, pärlemorurtavla med baguetter (10 st), briljantkrans (40 st, TW/VVS , ca 2,62 ctv), Pearlmasterlänk "Tridor" (guld/rosa/vitt guld), viklås, Ref nr. 72748-X/130, totalvikt 203,7 gram, ca 1999, box, yk.
Klockor Patek Philippe
PATEK PHILIPPE, Geneve, Twenty-4, "Eternal Grey", Cal E15, Serie nr. 3295942, Ref nr. 4908/31G-011, Boett nr. 4173475, medium, 22 x 23 (27) mm, 18K vitguld, quartz, safirglas (skadat), diamanturtavla (10 st. 8/8), diamanter på boetten (66 st. TW/VVS, ca 0,83 ctv), originallänk med briljanter (205 st. TW/VVS, ca 1,15 ctv), viklås, Ref nr. C750A, totalvikt 100,1 gram, cert, januari 2006.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Yacht-Master, Chronometer, Ref nr. 16623, Serie nr. F703294, Cal 3135, Verk nr. 3 0560214, Boett nr. 2180, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78763-CL11, cert, november 2005, box, ytterkartong.
Klockor Panerai
OFFICINE PANERAI, Luminor Daylight, "Tachymeter", Cal OP XII, Verk nr. 471248, Serie nr. K0925/1000, Ref nr. PAM 00251, Boett nr. OP 6769/PB 0599538, kronograf, herrur, 44 mm, stål, automatisk safirglas, datum, läderband, läderband, viklås, ca 2008.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), "Matte dial - Mark III", Chronometer, Ref nr. 16800, Serie nr. 6458879, Cal 3035, Verk nr. 0505157, Boett nr. 16800, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (utbytt vid service), datum, Fliplocklänk, viklås (2004), Ref nr. 93150-S CL1/501 B, ca 1980.
Klockor Ulysse Nardin
ULYSSE NARDIN, Marine Chronometer, "Pinta", Cal ETA 2892A2, Verk nr. 29525, Serie nr. 19/25, Boett nr. 266-51, herrur, 40 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, datum, gångreservindikator, glasbaksida, gummiband/guld, viklås (titan/guld), ca 2006, Limiterad och numrerad (Nr. 19/25).
Klockor Bvlgari
BVLGARI, Diagono Professional GMT Chrono Flyback, Chronometer, Cal ETA 2892A2, Verk nr. 21340 / 00831, Serie nr. L0585, Ref nr. GMT 40 S FB, kronograf, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, integrerat gummiband, viklås, cert, juni 2013, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Reduced, "Tachymetre", Cal 1143 (ETA 2890A2), Serie nr. 56649250, PIC nr. 3510.50.00, Ref nr. SU 375.0032, Boett nr. 175.0032.1 / 175.0033.1 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, automatisk, plexiglas, skadad urtavla, originallänk, viklås, Ref nr. 1469/811, cert, december 1999, box (skadad).
Klockor Hublot
HUBLOT, Genève, King Power, "F1", Cal HUB4100, Ref nr. 703.ZM.1123.NR.FM010, Boett nr. 855474, kronograf, herrur, 48 mm, zirkonium / titan / keramik, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås i svart titan, ca 2012, box (skadad), ytterkartong (skadad), ca 2012. Limiterad och numrerad (Nr. 05/500).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss Made T), Chronometer. Ref nr. 16013, Serie nr. 9122294, Cal 3035, Verk nr. 1511134, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.18-K2/455, cert, december 1986.
HEUER, Monaco, Cal Valjoux 7736, Serie nr. 164550, Ref nr. 73633 G, kronograf, herrur, 40 x 38 (45,5) mm, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, defekt, boett signerad Heuer-Leonidas SA, läderband, ca 1972.
Klockor Bvlgari
BVLGARI, B. Zero 1, Serie nr. D12573, Ref nr. BZ 30 S, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, integrerat läderband, viklås, cert, juli 2010, box, ytterkartong.
OMEGA, Genève, Dynamic I (T Swiss Made T), Cal 565, Serie nr. 31861813, Ref nr. CD 166.0039, Boett nr. 135.033/136.033/165.039/166.039, herrur, 41,5 x 36,5 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, skadad boett, integrerad originallänk i doublé, viklås (1978), Ref nr. 4.78 / 1153/138, ca 1969.
TAG HEUER, Link, (200 METERS), "Tachymetre", Cal 16 (ETA 7750), Serie nr. CG9785, Ref nr. CJF2110.BA0576, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. Y-W7-FAA012/3091 Y, ca 2005.
Klockor Hublot
HUBLOT, Genève, King Power, "Usain Bolt", Cal HUB4104, Ref nr. 703.C1.1129.NR,USB12, Boett nr. 860548, kronograf, herrur, 48 mm, keramik / titan, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat gummiband, viklås i titan/keramik, cert (chip), februari 2015, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 121/250).
LONGINES, Telemeter Chronograph, "Column Wheel", Cal 688, Serie nr. 39157069, Ref nr. L2.780.4.18.0, Boett nr. L2.780.4, kronograf, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, ca 2015, box, ytterkartong.