Avslutad | Klockor – Lördag 1 december 2018
Klockor Rado
RADO, Hyperchrome, Serie nr. 12739916, PIC nr. R32188112, Ref nr. 01.115.0188.3.011, herrur, 40 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås i titan, Ref nr. 04711, cert, mars 2017, box (skadad), ytterkartong.
Klockor Gucci
GUCCI, "G", Ref nr. 100 M / YA100306, Boett nr. 10368410, herrur, 38 x 27,5 (29) mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. C 0412, cert, augusti 2009, box.
OMEGA, Seamaster, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250, Serie nr. 32851460, Ref nr. ST 198.0001, Boett nr. 198.001 (C.B), herrur, 36,5 mm, stål, stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt, ca 1970.
OMEGA, Constellation, Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 25378455, Ref nr. CD 168.0005, Boett nr. 168.005 (C.B), guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (lös rotor), OBS: saknar glasring i guld, ca 1967.
OMEGA, "Naiad Crown", herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 14203424, Ref nr. CK 2791, Boett nr. 2791-1, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1954.
TAG HEUER, 6000, Professional (200 Meters, T Swiss Made T), Cal 2.93, Serie nr. Z23594, Ref nr. WH1151, herrur, 39 mm, bicolour, quartz, safirglas, datum, skadad urtavla, originallänk, viklås (defekt), Ref nr. 678, ca 1993.
Visa varaKlockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 9649, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1898,
Klockor Halda Fickurfabrik
HALDA, fickur, 50,5 mm, Cal Z, Serie nr. 1709, silver, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1895.
FICKUR, 50 mm, Boett nr. 35006, 14K guld, ankargång, skadad urtavla, bucklor, ca 1900.
FICKUR, 50,5 mm, Boett nr. 109, 14K guld, ankargång, kvartsrepeter, skadad urtavla, innerlock i 14K guld, boett signerad "J.C. Schweizer, Hofuhrmacher, München", bucklor, ca 1910.
ZENITH, herrur, 35 mm, Cal 40, Serie nr. 4894925, Boett nr. 760845, 18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1960.
Klockor Mido
MIDO, Baroncelli, Cal 1321 (ETA 7751), Serie nr. 15BG0376357, Ref nr. M8607.3.M1.42, Boett nr. M8607 B, kronograf, herrur, 42 mm, doublé, automatisk, safirglas, dag, datum, månad, månfas, 24-timmarsvisning, glasbaksida, läderband, viklås, Ref nr. M640.12 BN, cert, augusti 2017, box, ytterkartong.
OMEGA, Speedmaster, Day-Date, Tachymetre, Cal 1151, Serie nr. 56201067, PIC nr. 3520.50.00, Ref nr. ST 375.0084, Boett nr. 175.0084 / 375.0084 (LL), kronograf, herrur, 39 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), dag, datum, månad, 24-timmarsvisning, originallänk, viklås, Ref nr. 1560/852, cert, januari 1999, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date 36, Chronometer, "Bull´s Eye Dial", Ref nr. 118238, Serie nr. M877Q207, Cal 3155, Verk nr. Q9731478, Boett nr. 2098, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, dag, datum, diamanturtavla (8 st. 8/8 + 2 st. baguetter), Oysterlänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 73208-A9Q/1SH, totalvikt 177,1 gram, tillverkad ca 2013, cert, januari 2018, box (ej tidsenlig).
OMEGA, Speedmaster `57, Chronometer, "Tachymètre", Cal 9300, Verk nr. 87410511, Serie nr. 87410511, PIC nr. 331.10.42.51.01.001, kronograf, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas, datum, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. 1678/602, cert, oktober 2014, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Vivianna, design Torun Bülow, Serie nr. 2260, Boett nr. 327, damur, 33 mm, stål, quartz, safirglas, skadad urtavla, boett/urverk signerad Gerard Walther & Cie, integrerad armlänk, ca 1983, box.
JAEGER-LE COULTRE, "Memovox", (T Swiss Made T), reseväckarur, 40 x 52 mm, Cal 911, Serie nr. 2157984, Ref nr. 1403857 / 11153.71, doublé/lack, mekanisk, alarm, skadad urtavla, ca 1970, läderpåse, etui.
TISSOT, PRS 516, "Tachymeter", Cal ETA A05.H31, Serie nr. MDWT8U13K, Ref nr. T100.427.11.051.00, Boett nr. T100427 A, kronograf, herrur, 45 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. T100427 A-RTP-HA, cert, september 2017, box, ytterkartong.
LONGINES, La Grande Classique, Serie nr. 35577979. Boett nr. L4.709.2, herrur, 33 mm, doublé, quartz, safirglas, skadad urtavla, läderband, originalspänne, ca 2010.