Avslutad | Klockor – Lördag 1 december 2018
HEBDOMAS, fickur, 48 mm, Boett nr. 738868, silver (0,935), ankargång, 8-dagarsverk, tablettsiffror, skadad urtavla, bucklor, ca 1920.
FICKUR, "Yver, Angolême", 55 mm, silver, spindelgång, nyckeldragare, skadad urtavla, defekt, bucklor, OBS: saknar skruv i urverket, ca 1700.
FICKUR, 53 mm, Boett nr.44012, silver (0,800), ankargång, kvartsrepeter, kronograf (60 sek / 30 min), skadad urtavla, skadad boett, bucklor, ca 1925.
OMEGA, Constellation, Electronic (f 300 Hz), Chronometer, Cal 1250 (ESA 9162), Serie nr. 34204941, Ref nr. JD 198.0002, Boett nr. 198.002, herrur, 38 mm, doublé (40 micron), stämgaffel, plexiglas, datum, skadad urtavla, ca 1972, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 9909691, Boett nr. 6263 14 / 2147, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, ca 1955, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 35 mm, Cal 12.68ZS, Serie nr. 10593886, Boett nr. 6264 20 / 380, stål, manuell, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1958.
OMEGA, De Ville, hängur, 35,5 x 50,5 mm, Cal 601, Serie nr. 32638088, Ref nr. ST 111.1738, Boett nr. 111.1738 (A.B), stål, manuell, skadad urtavla, ca 1970.
OMEGA, De Ville, Classic, Cal 1379, Serie nr. 53471457, Ref nr. CD 596.2379, Boett nr. 596.2379 (LL), damur, 25 mm, guld på stål, quartz, safirglas (nagg), datum, skadad urtavla, läderband, ca 1991.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, designad av Henning Koppel, Serie nr. 001505, Boett nr. 317, kronograf, herrur, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, läderband, originalspänne i stål, ca 2015.
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Olimpico, "Pulsations", Cal 800-964, Serie nr. B-386, Ref nr. 4900, kronograf, herrur, 38 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, läderband, originalspänne i stål, cert, oktober 1990, box, ytterkartong.
ARNOLD & SON, London, Hornet Worldtimer, Cal A1766, Ref nr. 1H6AS.B02A.C40B, Boett nr. 077, herrur, 46,5 mm, stål, automatisk, safirglas, stort datum, vridbar innerring, 2 x 24-h visning, "Solar-time", skadad urtavla, läderband, viklås, cert, maj 2008, box, ytterkartong.
OMEGA, Constellation (T Swiss Made T), Chronometer, s.k. "Pie-Pan", Cal 564, Serie nr. 28688698, Ref nr. BA 168.0025, Boett nr. 168.025, herrur, 34 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1969, box (ej komplett).
OMEGA, damur, 17 mm, Cal 484, Serie nr. 24984974, Ref nr. BA 511.246, Boett nr. 511.246, 18K guld, manuell, safirglas, skadad urtavla, formverk, ca 1966.
JAQUET DROZ, Grande Seconde, Cal 2663.4, Verk nr. 000695, Boett nr. J003033-3, herrur, 43 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K rosa guld, cert (ej komplett), ca december 2004, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 25/88).
Klockor Universal
UNIVERSAL, Genève, Polerouter, Cal 215, Ref nr. 20363-2, Boett nr. 1846761, herrur, 35 mm, guld på stål, automatisk (microrotor), plexiglas, skadad urtavla, skadad boett, läderband, ca 1956.
TAG HEUER, Formula 1, Serie nr. EWZ7881, Boett nr. WAH1211.BA0861, damur, 34 mm, stål/ceramic, quartz, safirglas, datum, originallänk (stål/ceramic), viklås, Ref nr. BA0861-G-E7, ca 2010.
LONGINES, herrur, 33,5 mm, Cal 12.68Z, Serie nr. 6539431, Boett nr. 22498 / 137, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, gravyr, läderband, ca 1946.
CARTIER, Pasha C (T Swiss Made T), Cal 049 (ETA 2892A2), Verk nr. 115459, Boett nr. 2308 / MG287869, midsize, 35,5 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, datum, skadad urtavla, OBS: kronskydd saknas, integrerat läderband, originalspänne i 18K vitguld, ca 1998.
Klockor Lapponia
LAPPONIA, Coco, designad av Björn Weckström, Boett nr. S86/199, damur, 19 mm, 18K guld, quartz, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, ca 2004, box, ytterkartong.
Klockor Chopard
CHOPARD, Genève, Happy Diamonds, Serie nr. 191896, Boett nr. 1090, damur, 31,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, "Happy Diamonds" (12 st. briljanter, TW/VS, ca 0,47 ctv), diamantkrans x 2 (48 st, TW/VVS, ca 0,96 ctv, + 44 st. 8/8, TW/VS, ca 0,16 ctv, en trasig), integrerad originallänk, längd 170 mm, totalvikt 66,0 gram, ställpinne, ca 1990, box.