Avslutad | Aficionado – Torsdag 6 december 2018
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1876, Oscar II, slitagemässig kvalité ca 01, små repor, diameter 23 mm, vikt 8,9 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 1 Carolin / 10 Francs, 1868, Karl XV, kvalité ca 1+/01, diameter 19 mm, vikt 3,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Francs, 1818A, Frankrike, kvalité ca 1/1+, diameter 21 mm, vikt 6,4 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1899, Oscar II, kvalité ca 1+/01, hängd?, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Aktiebrev
2 AKTIEBREV, inramade, Snäcke Kanal AB 25 Riksdaler RM 1874 samt 10 Aktier i Filipstads Norra Bergslags Jernvägs AB 2000 Kr 1873 ej signerad.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, emalj, Vasaorden, skadad emalj, bredd 38 mm, vikt med band 17,9 g.
Medaljer Ordenstecken
RIDDARTECKEN, 18K guld, emalj, Svärdsorden, skadad emalj, vikt med band 19,6 g, bredd 39 mm.
Kläder Skor
SKOR, CHURCHS. Burwood B234750, karamelfärgad, sko och sula i läder, logga på sulan, handgjorda. Storlek 42 (80G), tillverkade i England, orginalbox, dustbag.
KARTA, Uplandia (Östra Svealand), ca 16-1700-tal, 41×54 cm, Joh. och Cornelius Blaeu, D. Michaeli Le Blon., missfärgat område, handkolorerad, inramad.
TÄRNINGAR I ASK, ben, etsning av tärningar och spelkort, 6 tärningar, askens höjd 4,2 cm, tärningarnas storlek 10 x 10 mm.
SKIVALBUM, Get yer ya-ya´s out, Rolling Stones, super deluxe multiformat limited edition, både LP och CD/DVD, även bonusskiva med B.B. King, Ike och Tina Turner, 2009 (men inspelad från konsert 1969), bok.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 20 Kronor, 1925, Gustaf V, kvalité ca 1+, diameter 23 mm, vikt 9,0 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Gulden, 1876, Holland, kvalité ca 01, hängd?, diameter 23 mm, vikt 6,7 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1874, Oscar II, kvalité ca 1+, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, 21,6K guld, 10 Kronor, 1874 på 73, Oscar II, kvalité ca 01, diameter 18 mm, vikt 4,5 g.