Avslutad | Aficionado – Torsdag 6 december 2018
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1/2 Rigsdaler, 1855, Danmark, kvalité ca 1+, diameter 27 mm, vikt 7,2 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 1 Rigsdaler, 1855, Danmark, kvalité ca 1+/01, diameter 31 mm, vikt 14,4 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 8 Skilling Danske. 1763 HSK, Danmark, kvalité ca 1/1+, repor, diameter 21 mm, vikt 2,9 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rubel, 1726, Ryssland, kvalité ca 1/1+, diameter 43 mm, vikt 27,3 g.
Mynt Svenska mynt
MYNT, koppar, 1 Öre SM, 1685, Karl XI, kvalité ca 1/1+, ena sidan är något snedpräglad, kantex (men inte så mycket), diameter 46 mm, vikt 36,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Speciedaler, 1797 MF B, Danmark, kvalité ca 1/1+, diameter 40 mm, vikt 28,8 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, 10 Schilling Courant, 1788, Schleswig-Holstein, kvalité ca 1, diameter 27 mm, vikt 6,1 g.
Mynt Utländska mynt
MYNT, silver, Rigsdaler Specie, 1846, Danmark, slitagemässig kvalité ca 1+/01 men mindre repor samt andra skador, diameter 38 mm, vikt 28,8 g.
Medaljer Ordenstecken
ORDENSTECKEN, stål, Örnkorsets orden, emalj, Estland, bredd 5,5 cm, vikt 28,7 g, saknar band.
ARMBAND, HERMÈS, Glenan, double, brunt läder, spänne i gul metall, längd 37cm, smyckespåse, originalask.