Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 augusti 2018
RING, 18K roséguld, rökkvarts, 32 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, stl 16 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, ljusblå safir ca 0,80 ct 2 briljanter ca 0,14 ctv ca W-TCr(H-I)/SI, stl 15,25 mm, vikt 2,8 g.
RING, 18K vitguld, 5 gammalslipade diamanter ca 0,82 ctv, ca TCr-TCa/VS-SI, stl 18 mm, vikt 5,7 g, en diamant med nagg.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,20 ct, ca TW(G)/VS, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, stl 17,25 mm, vikt 3,2 g.
RING, platina, briljantslipad diamant ca 0,01 ct, ca W(H)/VS, arbetad yta, delvis matterad, stl 21 mm, vikt 6,6 g.
COLLIER, fasetterade och runda kulor av lapis lazuli, ovala odlade sötvattenspärlor, silverlås, längd 63 cm, vikt 91 g.
COLLIER, multifärgad pärlemor och odlade sötvattenspärlor, längd längd 120 cm, vikt 133,3 g.
COLLIER, rektangulär Amazonit, grönfärgad kvarts, odlade sötvattenspärlor, silverlås, längd 74 cm.
COLLIER, fasetterad onyx, rosa färgade odlade sötvattenspärlor, silverlås, längd 56 cm.
RING, 23K guld, fattning i 18K guld/platina, 3 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, vikt 6,7 g, graverad.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,44 ct ca W/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g, gravyr.
PÄRLCOLLIER, 8-radigt, odlade sötvattenspärlor, förgyllt sterlingsilver, längd 36 cm, vikt 37 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,16 ctv, ca W(H)/VS, stl 18,25 mm, vikt 2,9 g, osymmetrisk ringskena.
SALTKAR, silverplätterat/förgyllt, hare vid saltkar, höjd 6 cm, längd 9 cm, vikt 222,8 g.