Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 augusti 2018
COLLIER, fasetterad rosenkvarts ca 25 mm, barocka odlade grå sötvattenspärlor ca 8-10 mm, knappformade odlade rosa sötvattenspärlor ca 12 mm, kulor av rosenkvarts ca 4-7 mm, mönstrade silverlänkar, silverlås, längd 60 cm.
RING, 18K vitguld, 3 blå safirer ca 0,90 ctv, 2 diamanter ca 0,03 ctv, stl 17,5 mm, vikt 2,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 0,38 ct, ca TCr-Cr(I-J)/SI, stl 18 mm, vikt 3,0 g, mindre nagg på diamanten.
RING, 18K rodierat guld, 4 briljanter ca 0,40 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI, 13 åttkantslipade diamanter ca 0,10 ctv, stl 18,5 mm, vikt 7,1 g, sprucken ringskena, rodiering har släppt, en diamant saknas, svaga fattningar.
COLLIER, kulor och trumlad Ametist, fasetterad rosenkvarts, förgyllt lås, längd 60 cm.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, gul emalj, Hroar Prydz Norge, längd 3,5 cm, vikt 5,6 g, clips.
RING, 18K guld, camé snidad ur svart sten, lös i fattningen, stl 19,5 mm, vikt 4,3 g, svaga stämplar.
RING, 9K guld, 9 granater varav en är skadad, 8 små vita stenar, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g.
RING, 18K vitguld, 1 briljantslipad diamant ca 0,15 ctv, 8 briljantslipade diamanter ca 0,23 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,75 mm, vikt 5 g, större briljant snurrar i sin fattning.
HÄNGE, 14K vitguld, peridot, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr/VS, vikt 1,2 g.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, peridot, 12 briljantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca TCr/VS, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca W-TCr/SI stl 16,25 mm, vikt 3,2 g.
Örhängen 18K vitguld, 8 prinsesslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W-TCa/SI2, vikt 1,5 g.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,27 ctv, TW(F-G)/VS IGI certifikat 1K20919, förseglade.
2 DIAMANTER, briljantslipade, 0,23 ctv, River(D-E)/VS, IGI certifikat 1K20955, förseglade.