Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 augusti 2018
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljanter ca 0,36 ctv, ca W/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
TRESTENSRING, 18K guld/platina, gammalslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, nagg på rondisterna.
CARMOSÉRING, 18K guld, syntetisk blå safir ca 1,60 ct, 12 gammalslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TCr/SI-P1, stl 17,5 mm, vikt 2,9 g, svenska stämplar.
RING, 18K guld, citrin, 6 åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stl 17,5 mm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 0,08 ct, ca W(H)/P, stl 18,25 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,20 carat totalt, ca W/SI-P1, stift, vikt 0,8 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,22 carat total, ca W/SI, stift, vikt 0,8 gram.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter 0,20 carat totalt, ca W/SI, stift, vikt 0,9 gram.
PÄRLÖRHÄNGEN, sterling silver, odlade sötvattenspärlor ca 8 mm, knappformade, stift, vikt 1,4 g.
COLLIER, svarta onyxkulor och färgade gröna bandagatkulor ca 12 mm, längd 50 cm, trädd på vajer, silverlås, vikt 99,4 g.
PÄRLCOLLIER, 9K guld, ovala odlade sötvattenspärlor ca 6x7,5 mm, längd 42 cm, vikt 20,7 g.
COLLIER, 18K guld/vitguld, hjärta briljant ca 0,10 ct, ca TCa/VS, längd 38 cm, vikt 7,1 g.