Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018
COLLIER, odlade färgade gröna och blå sötvattenspärlor, ljusblå stenar, längd 200 cm i fem segment, vikt 137,5 g, ej knutet
RING, 18K vitguld, turkos, 12 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv. ca W/VS, stl 17+ mm, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, silver, onyx, åttkantslipad strass, skruvmekanismer, vikt 9,5 g, 1 mycket liten sten saknas.
RING, 18K guld/vitguld, 4 diamanter ca 0,50 ctv, ca TW/VS, 1 nagg på 1 av de mindre sidostenarna, Malmö 1920, stl 17,5 mm, vikt 1,8 g.
ARMBAND, 18K vitguld, 61 briljantslipade diamanter ca 1,40 ctv, ca W(H)/SI, längd 19 cm, vikt 9,4 g, 10 skadade diamanter.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 91 briljantslipade diamanter ca 1,82 ctv, ca W-Cr(H-J)/SI-P, längd 18 cm, vikt 5,7 g, 3 skadade diamanter, ej helt rakt.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljanter ca 0,30 ct, ca TW-W/SI, stift, vikt 0,9 g.
PÄRLCOLLIER, förgyllt sterling silver odlade sötvattenspärlor ca 9-10 mm, längd 45 cm, vikt 55,3 g.
HÄNGE, hjärta, 18K vitguld, 49 briljantslipad diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, stl 2,5 x 2,0 cm, vikt 6,0 g.