Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018
COLLIER, 18K vitguld, briljant ca 0,10 ct, ca W(H)/VS, längd 43 cm, vikt 3,6 g, diamant med nagg på kronan och på kuletten.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 14 rosa safirer 0,34 ctv, 28 briljanter 0,15 ctv, ca TW/VS, stift,
ALLIANSRING, 18K guld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca W(H)/SI, stl 16,5 mm, vikt 3,2 g.
RING, 18K vitguld med 7 gula safirer 0,38 ctv, 18 briljanter 0,09 ctv, ca TW/VS, storlek 15,75 mm
RING, 18K vitguld, briljant ca 0,26 ct samt 10 briljanter ca 0,06 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W-Cr(H-J)/VS, en diamant P1, stl 17 mm, vikt 2,8 g, en briljant med grund slipning.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,50 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv ca W/SI, stl 17,75 mm, vikt 4,4 g.
HÄNGE, 18K vitguld/guld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-TCr(G-I)/SI-P, vikt 2,0 g.
ALLIANSRING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 6,6 g, fyra briljanter med små nagg på kulett.
ALLIANSRING, 18K, vitguld, vikt 3,7 g 4 briljanter ca 0,20 ctv ca W/VS, 3 blå safirer, graverad, stl.16.mm
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11-11,5 mm, längd 43 cm, magnetlås i förgylld sterling silver, vikt 89,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 rader, onyx, längd 49 cm, vikt 155,4 g, lås i vitmetall, knutet.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor, 3 rader, rosenkvarts, längd 45 cm, vikt 146,8 g, lås i vitmetall, knutet.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 baguettslipade diamanter ca 0,35 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,25 mm, vikt 3,5 g.
RING, 18K guld/vitguld, 25 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 11,4 g.