Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 28 juni 2018
BROSCH och ÖRHÄNGEN förgyllt sterlingsilver, bladmotif med grön emalj, stämplat Brd.B, clips, Danmark, vikt totalt 13,4 g.
BROSCH, sterlingsilver, blommotif, 8 x 5 cm, Danmark, signerad (otydlig), vikt 15,3 g.
BROSCH, sterlingsilver, avlång med ananasmotif i båda ändarna, längd 7,3 cm, Danmark, vikt 7,2 g.
RING, 18K guld/vitguld, 3 briljantslipade diamanter ca 0,33 ctv, ca Cr/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 3,7 g.
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 10,5-11 mm, längd 45 cm, lås i sterling silver, vikt 76,4 g, knutet.
COLLIER, metall, odlade ovala sötvattenspärlor, lapis lazuli, längd 46 cm, vikt 56,5 g, knutet.
ARMBAND, silver, turkoser, filigran, svensk import stämpel, längd 19 cm, vikt 42,6 g, säkerhetskedja.
COLLIER, 18K guld/vitguld, hjärta briljant ca 0,10 ct, ca TCa/VS, längd 38 cm, vikt 7,1 g.
RING, 18K guld/platina, äldre briljantslipad diamant ca 0,05 ct, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g.
BROSCH, 18K guld, vit syntetisk spinell, odlade pärlor, Stockholm 1964, längd 4,3 cm, vikt 4,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, 48 briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 2,5 x 2,2 cm, vikt 2,8 g.