Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
PÄRLCOLLIER, odlade ovala sötvattenspärlor ca 11,5 mm, längd 46 cm, magnetlås i gulmetall, vikt 93,0 g, knutet.
RING, 18K guld, 3 gammal / briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv ca Cr/SI, stl 20,75 mm, vikt 2,2 g, gravyr, en sten verkar ha blivit utbytt, något böjd skena.
PÄRLCOLLIER, odlade doserade pärlor ca 2,5-7 mm, 2 rader, längd 58 cm, lås i silver med paste, vikt 22,2 g, knutet.
ARMBAND, sterlingsilver, Matti J Hyvarinen, Finland 1973, längd 18,5 mm, vikt 37,2 g.
ENSTENSÖRHÄNGE, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,22 carat, ca W(H)/VS2, stift, vikt 0,6 gram.
RING, 18K guld, 3 diamanter äldre briljantslipning ca 0,25 ctv ca TCr-Cr/SI-P, stl 17,5 mm, vikt 2,3 g, gravyr.
COLLIER, eilat, doserat, lås i förgyllt silver, längd 63 cm, i behov av att träs om.
RING, 18K guld/platina, briljant ca 0,15 ctv, ca W/VS, stl 18,75 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
COLLIER, förgylld, metall, granater, längd 45 cm, vikt 22,3 g, några granater med nagg.
RING, silver, 10 carréslipade rubiner ca 0,60 ctv, 20 briljantslipade diamanter ca 0,22 ctv, ca TCr-Cr(I-J)/SI-P, stl 16,25 mm, vikt 3,2 g, en diamant med nagg på krona.