Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
ENGELBERT, collier, armband, örhängen, sterlingsilver Stigbert, Stockholm 1952, längd 42 och 19,5 cm, skruvmekanism, vikt 70 g.
Ädelstenar Safirer
9 SAFIRER, 2,42 ct totalt, blå-gula och blå-gröna "parti color" ca 0,27 ct/st, modified square princess cut.
ENSTENSRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,28 ct, ca W/P, nagg på rondisten, trigoner på kronan, stl 17,75 mm, vikt 5,7 g.
RING, 18K guld, snidad färgad grön agat, navetteformad med vit kvinnofigur i relief, 22 halva fröpärlor, stl 16,25+ mm, vikt 3,3 g.
TRANCHERBESTICK, 2 st, silver, metall, Frankrike, omkring 1900, längd 27-32 cm, mindre bucklor, originaletui.
TRANCHERBESTICK, silver, Vital Hygonnet, Frankrike 1930-tal, längd 28-31,5 cm, etui.
RING, 18K guld, blå safir, 20 briljanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,2 g, sned ringskena.
HÄNGE, 14K vitguld, boraock pärla ca 12,5x 10,5 mm, 3 briljantslipade diamaner ca 0,30 ctv, ca TW-Cr/SI-P, höjd 2,6 cm, vikt 2,6 g.
CARMOSÉRING, 18K vitguld, blå safir, 12 briljanter 0,26 ctv enligt gravyr, ca W/VS, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g, slitna fasetter på safir.
Smycken Pärlarmband
ARMBAND, 18K vitguld, odlade pärlor ca 8,8-9,2 mm, G Dahlgren Malmö 1946, längd 20 cm, vikt 14,6 g.
BROSCH, 18K vitguld, NIKKALA, åttkantslipade diamanter ca 0,25 ctv, mått 2,3 x 1 cm, vikt 4,7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 20 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW-Cr/VS-P, vikt 1,4 g, stift.