Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 22 februari 2018
ALLIANSRING, 18K vitguld, 19 briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW(G)/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,1 g, i behov av omrodinering.
SERVERINGSBESTICK, silver, genombruten dekor, Birmingham 1852-1854, längd 24-32,5 cm, vikt 318,4 g, gravyr, mindre bucklor.
FISKBESTICK, 12 st, nysilver, ben, detalj i silver, Sheffield 1899-1900, några skaft med sprickor, eketui,
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor 8,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, vikt 4,2 g, skruvfäste.
RING, 18K guld, 4 briljantslipade diamanterer ca 0,32 ctv ca W/SI (en sten är skadad, en är P1), stl 17,75 mm, vikt 4,9 g.
Visa varaSmycken Collier
ANTON MICHELSEN, collier, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, längd 37,5 cm, vikt 15 g.
RING, 14K guld, safir, 6 briljanter ca 0,10 ctv, stl 17,5 mm, vikt 4,1 g.
Visa varaSmycken Örhängen
ANTON MICHELSEN, örhängen, Daisy, förgyllt silver, vit emalj, stift, diameter 1,1 cm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,11 ct, ca TW/SI, stl 16,75 mm, stenen sitter löst i fattning, vikt 3,1 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/P, stl 17,5 mm, vikt 4,4 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,25 ctv, ca TW/VS, stl 17,5 mm, vikt 2,4 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,33 ct, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,70 ct, ca TCr(I)/P1, stl 16,75 mm, vikt 3,5 g, inneslutningar når ytan vid rondist, kulettfasett.
HÄNGE/KEDJA, 18K vitguld, briljant ca 0,20 ct ca TW/VS, venezia, längd 38 cm, vikt 2,9 g.