Klubbauktion | Klockor – Lördag 7 december
OMEGA, Seamaster, Calendar, Cal 503, Serie nr. 15391633, Ref nr. KO 2849, Boett nr. 2849-2 SC-H (HF), herrur, 34 mm, guld på stål (skadad), automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla/visare, buckla, läderband, ca 1957.
BREITLING, Avenger Seawolf (3000M/10000 FT), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Serie nr. 1430849, Ref nr. A1733010, Boett nr. 1612 B5, herrur, 44 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W4413/147 A, cert, maj 2012, box, ytterkartong.
Klockor Victorinox
VICTORINOX, Swiss Army, Maverick, Serie nr. 230313095, Ref nr. V241946, Boett nr. 241946, kronograf, herrur, 46 mm, stål, quartz, safirglas, datum, originallänk, viklås, Ref nr. VM2105, ca juni 2024, box, ytterkartong.
Klockor Ebel
EBEL, Classic Wave, Boett nr. 181909, unisex, 31 mm, stål/guld, quartz, safirglas, skadad urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 0382, cert (ej komplett), längd 180 mm, ca oktober 1981, box.
must de CARTIER, Tank, Boett nr. 80309 / 6 81006, unisex, 23,5 x 23 (30,5) mm, förgyllt silver, quartz, mineralglas, utbytt urtavla/visare, läderband, originalspänne i doublé, servad oktober 2024, cert, augusti 1987, box.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, Cal 2405, Serie nr. 2283534, Boett nr. 2220209 / 3073, herrur, 31,5 x 34,5 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, visare ej synkroniserade, integrerad originallänk, ca 1975.
ROLEX, Oysterdate, Precision (Swiss ), Ref nr. 6694, Serie nr. 441640, Cal 1210, Verk nr. N94530, Boett nr. 6694 (I.59), herrur, 35 mm, stål, manuell, plexiglas, datum (Roulette), skadad urtavla, läderband, tillverkad första kvartalet 1959.
must de CARTIER, Must 21, Cal 690, Boett nr. 901054248, damur, 31 mm, bicolour, quartz, mineralglas, integrerad originallänk, viklås, cert, januari 1989, tygpåse.
CARTIER, Tank Francaise, Cal 057, Ref nr. W51007W4, Boett nr. 878212MX / 2384, damur, 20,3 x 25,35 mm, stål/guld, quartz, safirglas (nagg), integrerad originallänk, viklås, ca 2007, tygpåse.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Deepsea, Sea-Dweller (12800 ft=3900 m), Chronometer, Ref nr. 116660, Serie nr. 60QE8640, Cal 3135, herrur, 44 mm, stål/titan, automatisk, safirglas (repor), datum, svart keramisk ring, heliumventil, Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 98210-9PZ/639+5XZ, cert, december 2014, box (ej komplett).
LONGINES, La Grand Classique, Serie nr. 50486286, Ref nr. L4.512.1.91.2, Boett nr. L4.512.1, damur, 29 mm, doublé, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, cert, april 2021, box, ytterkartong.
PROMOTIONUR, "Mercedes-Benz", tillverkad av Breitling, Serie nr. 4358, Ref nr. E50145, herrur, 36 mm, titan/doublé, quartz, mineralglas, datum, läderband (se fördjupad info), ca 1993.
LAUREL, Seiko, Cal 4S28A, Serie nr. 660510, Boett nr. 4S28-5010, herrur, 35 x 35 (43 mm), silver/18K guld, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, läderband, originalspänne, ca 1996.
ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116503, Serie nr. 7E257962, Cal 4130, Verk nr. C49Z9947, Boett nr. 2100, kronograf, herrur, 40 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, diamanturtavla (8 st. 8/8), Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 78593-D1K/G5C, ca 2015, box, ytterkartong.
ZENITH, Elite Chronomaster, Chronometer, Cal 680, Serie nr. 23888, Boett nr. 14/30.0240.680, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk (rotor i 18K guld), safirglas, datum, liten sekundvisare, skadad urtavla (index saknas), servicebehov, glasbaksida, läderband, ca 1996. Limiterad och numrerad (Nr. 14/30).
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, Ref nr. 16013, Serie nr. 6134075, Cal 3035, Verk nr, 0407197, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål/guld, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla (Luminova), diamanturtavla (10 st. 8/8), skadad boett (porer), Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62523H.14-E3/455 J, ca 1981, box.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust, Chronometer, s.k. "Concentric Dial", Ref nr. 116200, Serie nr. M965315, Cal 3135, Verk nr. 3 2509882, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum (Roulette), Jubileelänk, viklås (Crownclasp), Ref nr. 63200-PJ10, längd 170 mm, ca 2008.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust II, Chronometer, Ref nr. 116300, Serie nr. G06242D7, Cal 3136, Verk nr. 458S9170, Boett nr. 2410, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, servicebehov, Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72210A-3FV, cert, december 2013, box, ytterkartong.
OMEGA, Seamaster, De Ville (Swiss Made), Cal 565, Serie nr. 24286798, Ref nr. CD 166.0020, Boett nr. 166.020 (C.B), herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, utbytt urtavla/visare, läderband, ca 1966.
OMEGA, herrur, 39 mm, s.k. "Jumbo", Cal 283, Serie nr. 11740019, Ref nr. CK 2545, Boett nr. 2545-1, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, röd sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1949.