Klubbauktion | Klockor – Lördag 7 december
Klockor Girard-Perregaux
GIRARD-PERREGAUX, Gyromatic "39 Jewels", Serie nr. 2119441, herrur, 30 x 30 (40) mm, stål, automastisk, plexiglas, skadad urtavla, läderband, ca 1960.
Klockor Corum
CORUM, Bubble, "Night Flyer", "LTD", Cal ETA 2892A2, Serie nr. 1709581, Ref nr. 082.150.45, herrur, 45 mm, svart stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerat läderband, viklås, cert (ej komplett), ca november 2004, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 740/999).
BREITLING, Avenger Chrono 43, Chronometre, Cal 13 (ETA 7750), Serie nr. 7026986, Ref nr. A13385101B1A1, Boett nr. 4819 B5, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Professionallänk, viklås, Ref nr. 5019-B12/206A, cert, december 2019, box, ytterkartong.
TE LAAKE, herrur, 30 x 30 (37) mm, Cal ETA 2622, Boett nr. 6173 / 783011, stål, automatisk, plexiglas, läderband, ca 1973, limiterad och numrerad 7/50.
ROLEX, Oyster Perpetual, Ref nr. 77080, Serie nr. A570520, Cal 2230, Verk nr. A 0320802, Boett nr. 2040, midsize, 30,5 mm, stål, automatisk, safirglas, Oysterlänk, viklås, Ref nr. 78350-AB2/551 B, cert, november 2000, box, ytterkartong (till annan modell).
Klockor Oris
ORIS, Aquis Date (30BAR/300 M), Cal 733, Serie nr. 3975176, Ref nr. 01 733 7766 4150, Boett nr. 7766A, herrur, 41,5 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 07 8 22 05PEB, cert (digitalt), december 2023, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, design Henning Koppel, Serie nr. 000188, Ref nr. 417, kronograf, unisex, 38 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla, glasring med briljanter (12 st. TW/VS, ca 0,17 ctv), läderband, originalspänne, ca 2020.
EFVA ATTLING, My First, unisex, 27 x 32 (40) mm, stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, ca 2020.
BREITLING, Colt (300M/1000FT), Cal 57, Serie nr. 23513, Ref nr. A57035, herrur, 37,6 mm, stål, quartz, mineralglas, datum, defekt (går ej, akut servicebehov), Professionallänk, viklås, Ref nr. 821A, cert. juli 1996.
BREITLING, Transocean 1915, ”100 Anniversaire (1915-2015)”, Chronometre, Cal B14, Verk nr. 4330076, Serie nr. 4330076, Ref nr. AB141112/G799, Boett nr. 0415B4, enknappskronograf, herrur, 43 mm, stål, manuell, safirglas, datum, glasbaksida, läderband, originalspänne, cert, juni 2015, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr. 105/1915).
Klockor Chronoswiss
CHRONOSWISS, Timemaster, Cal 287, Serie nr. 1F626, Ref nr. CH-2733-LU, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, originallänk, viklås, cert, november 2019, box, ytterkartong.
OMEGA, De Ville, Trésor, Cal 4061, Serie nr. 92700236, PIC nr. 428.17.36.60.05.001, Boett nr. STZ007499, damur, 36 mm, stål, quartz, safirglas, pärlemorurtavla, briljanter på boetten (38 st. TW/VVS, ca 0,49 ctv), diamant i kronan, satinband, originalspänne i stål, Ref nr. STZ008327 11 HJD, cert, oktober 2024, box, ytterkartong.
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, GMT, designad av Henning Koppel, herrur, 41 mm, Serie nr. 001175, Boett nr. 519, stål, quartz, safirglas, datum, 2 tidszoner, läderband, viklås, ca 2020.
ROLEX, Oyster Perpetual Date, Explorer II (Swiss), Chronometer, s.k. "Swiss Only Dial", Ref nr. 16570, Serie nr. A345949, Cal 3185, Verk nr. 3 8293243, Boett nr. 16570, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås, Ref nr. 78790-X5/501 B, cert, november 1999, box, ytterkartong.
LONGINES, Conquest (30bar/300meter), Serie nr. 51365423, Ref nr. L3.376.4.87.6, Boett nr. L3.376.4, damur, 29,5 mm, stål, quartz, safirglas, datum, pärlemorurtavla med diamanter (11 st. 8/8), originallänk, viklås, Ref nr. L600131634 W, cert, december 2023, box, ytterkartong.
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 16030, Serie nr. 6512027, Cal 3035, Verk nr. 0619980, Boett nr. 16000, herrur, 36 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (går ej, akut servicebehov), Jubileelänk (skadad, se fördjupad info, storleksändras ej), viklås, Ref nr. 62510H-D/555, ca 1981.
BREITLING, SuperOcean (5000FT/1500M), Chronometre, Cal 17 (ETA 2824-2), Verk nr. 1207541, Serie nr. 1207541, Ref nr. A17360, Boett nr. 2808 B5, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, heliumventil, Professionallänk II, viklås, Ref nr. W1708/131A, cert, maj 2009, box (skadad), ytterkartong (skadad).
Klockor Georg Jensen
GEORG JENSEN, Concave, Design Barth, Serie nr. 000423, Boett nr. 315, damur, 30 mm, stål, quartz, safirglas, diamanturtavla (60 st. 8/8), integrerat läderband, originalspänne, ca 2020.
IWC, Schaffhausen, Pilot Classic, "Laureus Sport For Good Foundation", Cal 79320, Serie nr. 3463887, Ref nr. 371712, Boett nr. 3204512/3717, kronograf, herrur, 42 mm, stål, automatisk, safirglas, dag, datum, läderband, originalspänne, ca 2007, Limiterad och numrerad (Nr. 0557/2500).
LONGINES, Dolce Vita, Cal 178, Ref nr. L5.170.51.58, Boett nr. 30063276, damur, 20 x 24,5 (30) mm, stål/guld, quartz, safirglas (repor/nagg), liten sekundvisare, defekt (går ej, akut servicebehov), originallänk i stål/guld, viklås, Ref nr. 37695/GF, längd 155 mm, ca 2005.