Klubbauktion | Klockor – Lördag 7 december
ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 116234, Serie nr. G707136, Cal 3135, Verk nr. W352X173, Boett nr. 2080, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, safirglas (repor/nagg), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), Oysterlänk, viklås (Easylink), Ref nr.72600-565/Q3Y, cert, oktober 2013, box, ytterkartong.
IWC, International Watch Co. Schaffhausen, herrur, 36 mm, Cal 8541 B, Serie nr. 2095519, Ref nr. R 814, Boett nr. 1913756, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1972, box.
OMEGA, Seamaster Professional (300m/1000ft), Chronometer, Cal 2500, Verk nr. 84812012, Serie nr. 84812012, PIC nr. 212.30.41.20.01.002, Ref nr. SU 368.1634, Boett nr. 168.1634 (GX), herrur, 41 mm, stål, automatisk (Co-Axial), safirglas (repor/nagg), datum, heliumventil, originallänk, viklås, Ref nr. 1503/825, cert, augusti 2010, box, ytterkartong.
ZENITH, herrur, 33,5 mm, Boett nr. 30.1740.116, 18K guld, quartz, plexiglas, datum, läderband, ca 1990.
ROLEX, Oyster Perpetual, Date (-T Swiss T-), Ref nr. 6917, Serie nr. 6185737, Cal 2030, Verk nr. 674565, Boett nr. 6900, damur, 26 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, defekt (servicebehov), skadad krona/boetthals, Jubileelänk, viklås, Ref nr. 62510D-C/568, ca 1979.
TAG HEUER, Carrera, Cal 1887, Serie nr. EPB4024, Ref nr. CAR2014.FC6235, Boett nr. CAR2014, kronograf, herrur, 43 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, defekt (servicebehov), glasbaksida, läderband (se fördjupad information), viklås, Ref nr. FC5037-0-Y-P8, cert, december 2012, box (skadad), ytterkartong.
LONGINES, herrur, 34 mm, Cal 284, Serie nr. 50973256, Ref nr. 8541 4, Boett nr. 16 / 258060, 18K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla, skadad boett (böjda bandhorn), gravyr, läderband, originalspänne (doublé), ca 1972.
ZENITH, Captain, Cal 2532 PC, Serie nr. 5687230, Boett nr. 9710640, herrur, 34 mm, guld på stål, automatisk, plexiglas, datum, skadad urtavla, servicebehov, läderband, ca 1964.
LONGINES, fickur, 52 mm, savonett, Cal 19.74N, Serie nr. 4180668, Boett nr. 4180668, 14K guld, ankargång, innerlock i 18K guld, gravyr, ca 1923.
OMEGA, fickur, 54 mm, Cal 19 LB.T1, Serie nr. 8396736, Boett nr. 8239224, silver (0,800), ankargång, 24-timmarsvisning, ca 1931.
Klockor Baume&Mer
BAUME & MERCIER, Geneve, Classic, Cal 10001 (ETA 7001), Boett nr. 35100/1947439, herrur, 33,5 mm, 18K guld, manuell, safirglas (nagg), skadad urtavla, läderband, originalspänne i doublé, ca 1993, servicebox.
Klockor Citizen
CITIZEN, Challenge Diver, "150M", Cal 6001, Serie nr. 40430112, Boett nr. 4-600851 Y / 62-6198, herrur, 40,5 mm, stål, automatisk, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, ca 1974.
OMEGA, herrur, 36 mm, Cal 266, Serie nr. 13276304, Ref nr. CK 2639, Boett nr. 2639-10, stål (Staybrite), manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, läderband, ca 1952.
Klockor Revue Thommen
REVUE-SPORT, herrur, 34 mm, Boett nr. 311496, stål, manuell, plexiglas, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1950, metallänk ej original.
LONGINES, herrur, 33 mm, Serie nr. 57554543, Boett nr. 21719663 / 6826 156, 18K guld, quartz, mineralglas, datum, skadad urtavla, läderband, cert (ej daterat), ca 1980, box, ytterkartong.
OMEGA, herrur, 33 mm, Cal 601, Serie nr. 23696715, Ref nr. BD 131.026, Boett nr. 131026, 14K guld, manuell, plexiglas, skadad urtavla/visare, ca 1966, metallänk ej original.
OMEGA, fickur, 50 mm, savonett, Cal 19 S.B.TL, Serie nr. 6875420, Boett nr. 7572214, 14K guld, ankargång, gravyr, monogram, bucklor, ca 1927.
OMEGA, Seamaster, Jubilee, Cal 1530, Serie nr. 55019086, PIC nr. 7910.31.01, Ref nr. BA 196.7500, Boett nr. 196750 MZ, herrur, 32,5 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, gravyr, skadad boett (böjt bandhorn), läderband, originalspänne i doublé, ca 1995.
INTERNATIONAL WATCH Co, Schaffhausen, fickur, 45 mm, Cal 95, Serie nr. 1660066, Boett nr. 1317870, stål, ankargång, liten sekundvisare, skadad urtavla, ca 1962, fickurskedja i vitmetall.