Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
ARMBAND, 18K guld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv ca W/VS, längd 19,5 cm, vikt 23,4 g.
HALSKEDJA, 18K guld, pansarlänk, Balestra, längd 50 cm, vikt 28,6 g.
ARMBAND, 18K guld, ankarlänk, längd 18,5 cm, vikt 29,5 g.
ARMBAND, 18K vitguld, rubiner 1,52 ctv, åttkantslipade diamanter 0,16 ctv, 18 cm, vikt 16,3 g, enstaka rubiner med nagg.
RING, 18K vitguld, rubiner, 10 åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, stl 18,75 mm, vikt 7 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, mabépärlor, ca 13,8 mm, diameter ca 25 mm, vikt 22 g, stift/clips.
ARMBAND, 18K vitguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW/VS, längd 18 cm, vikt 22 g, enstaka diamant med skada och nagg.
RING, 18K guld, ovalslipad safir ca 2,00 ctv, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,45 ctv, ca TW/VS, stl 18,25 mm, vikt 9,8 g.
RING, 18K guld, 18 baguetteslipade diamanter ca 1,10 ctv 17 briljantslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca VVS-VS, stl 17 mm, vikt 17,4 g.
HALSKEDJA, 14K guld, 1396 st briljantslipade diamanter ca 14,00 ctv, ca TW-TCr/VS-SI kan förekomma enstaka P, Grimal Jewelry Miami, längd 75 cm, bredd 12,4 mm, vikt 341,7 g, 7 st diamanter saknas, enstaka med nagg/skador.
TIFFANY & CO, brosch, 18K guld, rubiner ca 1,50 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, mått 59x34 mm, vikt 14,2 g.
BROSCH, tupp, 18K guld/silver, rubiner, safirer, gammal - och rosenslipade diamanter, mått 60x53 mm, vikt 29,5 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad safir ca 5,0 ct, prinsess - och briljantslipade diamanter ca 4,00 ctv, ca TW-Ca/VVS-SI, stl 18 mm, vikt 15,3 g, porositet och sprickor i ringskenan, enstaka diamanter med skador och nagg.
JO´ANS, halskedja, 18K guld, pansarlänk, Köping, längd 45 cm, vikt 25,0 g.
RING, 18K guld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW/VS-SI, fransk kontrollstämpel, stl 17,5 mm, vikt 10,2 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/SI-P, fransk kontrollstämpel, stl 17 mm, vikt 6,1 g.
BESTICKSERVIS, silver, 36 delar, modell Olga, 12 bordsgafflar, 12 brodsknivar, 12 efterrättsskedar, GAB, Esklistuna, totalvikt ca 1800 g.
RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca W/P, briljantslipade diamanter ca 0,32 ctv, ca TW-W/VS-P, stl 17,25 mm, vikt 5,6 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant 4,02 ct, R(D)/SI1, GIA inskription 1236223263, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,75 ct, ca W(H)/VS2, höjd 11,3 mm, vikt 1,0 g.