261 - 280 av 287
1...131415 Gå till

Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november

Aktuell budnivå

COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,66 ctv, ca W(H)/SI-P, justerbar längd, vikt 39 g, en diamant saknas.

Inga bud

Utrop: 39 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

TENNISARMBAND, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 3,84 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 20,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

RING, silver/9K guld, rosa safir ca 0,80 ct, 10 antikslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 4 g,

Inga bud

Utrop: 4 500 kr

Lägg bud

CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,0 ct, 6 navette - och 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.

Inga bud

Utrop: 7 700 kr

Lägg bud
Bild kommer

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och gammalslipad diamant ca 1,50 ctv, ca TCr-Cr(I-J)VS2-P1, stift, vikt 1,7 g, 1 diamant med nagg på kuletten och 1 med natural vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 12 200 kr

Lägg bud
Bild kommer

ATELIER AJOUR, ring, Navette, 18K guld/vitguld, navettslipad diamant ca 0,30 ct, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, Stockholm 2014, stl 17,75 mm, vikt 14,8 g, mittstenen har små nagg, några sidostenar har nagg och skador, kopia på försäkringsvärdering av Atelier Ajour.

Inga bud

Utrop: 18 500 kr

Lägg bud

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, slitna fattningar.

Inga bud

Utrop: 4 400 kr

Lägg bud
Bild kommer

DIAMANT, briljantslipad 0,59 ct, ca TCr(I)/VVS1, diamant med natural vid rondisten.

Inga bud

Utrop: 10 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,14 ct, TCa (K bruna serien)/VS2, report no 2277097268, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, GIA certifikat.

Inga bud

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.

Inga bud

Utrop: 3 300 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa(K)/P, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g, den större diamanten har en inneslutning som når ytan som delvis är öppen.

Inga bud

Utrop: 4 000 kr

Lägg bud

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld med 0,23 ctv, ca TW(G)/VS, stift

Inga bud

Utrop: 3 400 kr

Lägg bud
Bild kommer

BROSCH, krabba, 18K guld, korall, smaragder, åttkantslipade diamanter 0,25 ctv, Italien, mått 43x36 mm, vikt 16,8 g.

Inga bud

Utrop: 25 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 18K guld/vitguld, turmalin, citrin, äldre briljant- och briljantslipad diamant ca 0,15 ctv, F. Kjellins Eftr E. J. Eriksson, Härnösand 1927, stl 16 mm, vikt 7,5 g, slitage, citrinen och turmalinen rör sig i fattningen och har slitna fasettkanter.

Inga bud

Utrop: 5 500 kr

Lägg bud
Bild kommer

RING, 18K guld, F.O.S. di SANNAZZARO & C., Italien 1950-tal, stl 15,5 mm, vikt 7,9 g, spricka.

Inga bud

Utrop: 6 300 kr

Lägg bud
Bild kommer

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCa/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 5,4 g, stift.

Inga bud

Utrop: 8 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

DAVID ANDERSEN, moccaskedar, sterlingsilver, emalj, vikt 100,8 g, etui med slitage från Fridtjof Morken.

Inga bud

Utrop: 1 400 kr

Lägg bud
Bild kommer

BRÄNNVINSSKÅL, silver, hänklar i form av drakar, pärlbård, svisselerad blomdekor, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1796, höjd 15 cm, längd 23 cm, vikt 400 g, bucklor.

Inga bud

Utrop: 9 000 kr

Lägg bud
Bild kommer

BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande, vågbandsbård, på fotring med svängda reliefåsar, svisselerad dekor, Mikael Sedelin, Sundsvall 1798, höjd 19 cm, vikt 295,3 g, monogram.

Inga bud

Utrop: 2 800 kr

Lägg bud
Bild kommer

SYSET, ring och fingerborg, 18K guld, ametist, vikt 6,1 g, antika, från 1829 och 1832, ringen med hål, etui.

Inga bud

Utrop: 4 600 kr

Lägg bud