Klubbauktion | Klassiska – Lördag 23 november
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 7,66 ctv, ca W(H)/SI-P, justerbar längd, vikt 39 g, en diamant saknas.
TENNISARMBAND, platina, 32 briljantslipade diamanter ca 3,84 ctv, ca TW-Cr/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 20,9 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
RING, silver/9K guld, rosa safir ca 0,80 ct, 10 antikslipade diamanter, stl 18 mm, vikt 4 g,
CARMOSÉRING, 18K vitguld, safir ca 1,0 ct, 6 navette - och 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 17,25 mm, vikt 4,8 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljant- och gammalslipad diamant ca 1,50 ctv, ca TCr-Cr(I-J)VS2-P1, stift, vikt 1,7 g, 1 diamant med nagg på kuletten och 1 med natural vid rondisten.
ATELIER AJOUR, ring, Navette, 18K guld/vitguld, navettslipad diamant ca 0,30 ct, briljantslipade diamanter ca 1,11 ctv, Stockholm 2014, stl 17,75 mm, vikt 14,8 g, mittstenen har små nagg, några sidostenar har nagg och skador, kopia på försäkringsvärdering av Atelier Ajour.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,37 ct, ca Cr/SI, stl 17,75 mm, vikt 2,6 g, slitna fattningar.
DIAMANT, briljantslipad 0,59 ct, ca TCr(I)/VVS1, diamant med natural vid rondisten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 1,14 ct, TCa (K bruna serien)/VS2, report no 2277097268, 10 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, GIA certifikat.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW(G)/VS, stl 16,5 mm, vikt 3,9 g.
RING, 18K vitguld, smaragdslipad diamant ca 0,35 ct, ca TCa(K)/P, 10 baguetteslipade diamanter ca 0,25 ctv, stl 15,5 mm, vikt 3,6 g, den större diamanten har en inneslutning som når ytan som delvis är öppen.
BROSCH, krabba, 18K guld, korall, smaragder, åttkantslipade diamanter 0,25 ctv, Italien, mått 43x36 mm, vikt 16,8 g.
RING, 18K guld/vitguld, turmalin, citrin, äldre briljant- och briljantslipad diamant ca 0,15 ctv, F. Kjellins Eftr E. J. Eriksson, Härnösand 1927, stl 16 mm, vikt 7,5 g, slitage, citrinen och turmalinen rör sig i fattningen och har slitna fasettkanter.
RING, 18K guld, F.O.S. di SANNAZZARO & C., Italien 1950-tal, stl 15,5 mm, vikt 7,9 g, spricka.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 52 briljantslipade diamanter ca 0,75 ctv, ca W-TCa/VS-SI, höjd 22 mm, vikt 5,4 g, stift.
DAVID ANDERSEN, moccaskedar, sterlingsilver, emalj, vikt 100,8 g, etui med slitage från Fridtjof Morken.
BRÄNNVINSSKÅL, silver, hänklar i form av drakar, pärlbård, svisselerad blomdekor, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1796, höjd 15 cm, längd 23 cm, vikt 400 g, bucklor.
BÄGARE, silver, invändigt förgylld, vidgande, vågbandsbård, på fotring med svängda reliefåsar, svisselerad dekor, Mikael Sedelin, Sundsvall 1798, höjd 19 cm, vikt 295,3 g, monogram.
SYSET, ring och fingerborg, 18K guld, ametist, vikt 6,1 g, antika, från 1829 och 1832, ringen med hål, etui.