Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
ÖRHÄNGEN, 18K guld, onyc, pärlemor, höjd 70 mm, vikt 8,0 g, stift, guldkulor med buckla.
COLLIER, sterlingsilver, stel, delvis öppen, hamrad yta, Ateljé Waldemar, Skara 1986, mått 13 x 11 cm, signerad, vikt 33,6 g.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, 2 ovalslipade ametister ca 10,35 ctv, 4 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv, ca TW/VS-SI, höjd 30 mm, vikt 4,6 g, krokar.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,19 ct, ca TW(G)/VS, 12 mm, vikt 0,4 g.
SYSKONRING, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca W(H)/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 2,9 g, ena diamanten med skada, nagg vid kuletterna.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljanter ca 0,17 ctv, stl 15,75 mm, vikt 2,4 g, gravyr.
RING, 18K vitguld, smaragd, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, blå safir, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K vitguld, rosa safir, briljantslipade diamanter ca 0,36 ctv, ca W/VS, stl 17 mm, vikt 3,2 g.
RING, platina, briljantslipade diamanter 0,20 ctv, ca Cr-Ca/SI-P, brun ton, stl 16,25 mm, vikt 2,9 g, diamanter med nagg.
HÄNGE MED KEDJA, silver, ametist, markasiter, längd 45 cm, vikt 18,2 g, några markasiter saknas.
LUKTDOSA, silver, svisselerad dekor, Alexander Magnus Lundström, Visby 1831, höjd 41 mm, vikt 15,3 g, små bucklor.