Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
RING, 18K guld, rubiner 0,72 ctv, prinsesslipade diamanter 0,35 ctv, ca W/VS-P, stl stl 17,25 mm, vikt 4,0 g.
OLE LYNGGAARD, berlock, My little world, jordglob, 18K guld, delvis svartrodinerat, vikt 2,5 g.
HÄNGE/KEDJA, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/P1, längd kedja 41 cm, vikt 4,2 g, diamanten har en stor skada på kuletten.
Silver Etui
CIGARETTEETUI, silver/14K guld, invändigt förgylld, blå safir, Bruno Alexander Nylund, Helsingfors 1925, mått 93 x 57 mm, vikt 124,5 g, gravyr.
Silver Etui
CIGARETTETUI, silver, invändigt förgylld, niello, Österrike-Ungern 1867-1872, mått 105 x 65 mm, vikt 164,0 g, monogram.
KÅSA, silver, med handtag med graverat kors, kyrillisk text, Ivan Alexyev, Moskva 1800-talets slut, höjd 40 mm, längd 176 mm, vikt 134,2 g, mindre bucklor.
SALTKAR, silver, förgylld, ryskt ordspråk "utan salt och bröd är måltiden ej komplett", kontrollmästare Viktor Vasilyevich Savinsky, Moskva 1868, höjd 55 mm, vikt 53,3 g.
Silver Etui
CIGARETTETUI, sterlingsilver, invändigt förgylld, emalj, avklädd dam, mått 84 x 72 mm, svenska importstämplar, vikt 130,6 g, gravyr.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade ametister, 6 briljantslipade diamanter ca 0,18 ctv, ca W/VS-SI, höjd 18,4 mm, vikt 6,4 g, stift.
GAUDY, ring, 18K guld/platina, ovalslipad mörkblå safir 1,00 ct, Stockholm 1988, stl 15,75 mm, vikt 5,7 g, safiren har små nagg.
COLLIER, 2-radigt, kulor av korall, lås i 18K guld, längd 48,5 cm, knutet, vikt 35,6 g.
2 LJUSSTAKAR, silver, höjd 16 mm, C.G. Hallberg 1955, vikt 391,9 g, fyllda, små bucklor.