Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
KLACKRING, 18K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca TW/spricka i stenen, stl 16 mm, vikt 5,1 g,
RING, 14K guld, gammalslipad diamant ca 0,30 ct, ca Cr/SI2, 14 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 18,75 mm, vikt 7,7 g mittstenen med repor på bordet och nagg på kronan.
Ädelstenar Övrigt
PERIDOTER, carréslipade 23,3 ctv, merparten är ca 4 mm i diameter, förekommer små nagg och slitna fasettkanter.
Ädelstenar Övrigt
PERIDOTER, triangelslipade, ovalslipade och smaragdslipade 24,92 ctv, olika mått, enstaka stenar med små nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljant ca 0,21 ct, TW/VS, stl 16,5 mm, vikt 2,5 g, litet nagg på kuletten.
Smycken Enstaka örhänge
ENSTAKA ÖRHÄNGE, 18K vitguld, briljant ca 0,30 ct, W/SI, stift, vikt 0,8 g, litet nagg på kuletten.
ARMBAND, oxiderat sterlingsilver, "Crosschain", Paula Pantolin, längd 19 cm, vikt 29,7 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,27 ctv, ca W/VS-SI, stl 17 mm, vikt 3,8 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca Ca/större skada, stl 16,5 mm, vikt 4,0 g, natural.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, 2 gammalslipade diamanter ca 0,20 ctv, höjd 11 mm, krokar, vikt 2,2 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 citriner ca 2,34 ctv, åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv ca W/SI-P, vikt 2,3 g, stift.
CARMOSÉHÄNGE, 18K guld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,07 ctv, vikt 0,9 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 0,35 ct, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,0 g, diamant med skada på kuletten.