Realtidsauktion | Lilla Smycken – Torsdag 21 november
ÖRHÄNGEN, 18K guld, akvamariner, briljantslipade och åttkantslipade diamanter, stift, vikt 5,9 g, diamanter med nagg och skada.
RING, oxiderat sterlingsilver, delvis förgylld, peridoter, safirer, stl 17,5 mm, vikt 15,9 g, enstaka stenar med nagg och skador.
RING, oxiderat sterlingsilver, delvis förgylld, blå sten, lila stenar, stl 17,5 mm, vikt 11,6 g.
HÄNGE MED KEDJA, 18K roséguld, safirer ca 2,04 ctv, 5 briljantslipade diamanter ca 0,13 ct, ca TW/VS, höjd 14 mm, kedja 44 cm, vikt 3,0 g.
RING, 18K guld, 27 briljantslipade diamanter ca 0,54 ctv ca W-Cr/P, stl 16,75 mm, vikt 4,6 g.
RING, 18K guld, ovalslipad blå safir ca 1,20 ct, 2 vita safirer, stl 16,75 mm, vikt 3,1 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VVS, stl 16 mm, vikt 1,5 g, nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, ca W/VS, stl 21,25 mm, vikt 3,2 g.
TRESTENSRING, 18K vitguld, 3 antik- och gammaslipade diamanter ca 1,00 ctv ca W-Ca/P, stl 15,25 mm, vikt 4,1 g, flera nagg.
HÄNGE, 18K vitguld, 9 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv ca W/VS, vikt 1,3 g, skadad sten, nagg på kulett.
PÄRLCOLLIER, odlade något ovala sötvattenpärlor ca 8,5 mm, lås i sterlingsilver, längd 42 cm, vikt 43,1 g, knutet.
RING, 18K guld, navetteslipade safirer 0,97 ctv, 10 åttkantslipade diamanter 0,05 ctv, stl 17,75 mm, vikt 3,8 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 7 mm, längd ca 88 cm, lås i 18K guld, vikt 65,0 g, knutet.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade pärlor 6,8 mm, 6 briljant- och åttkantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 15 mm, stift, vikt 2,2 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, åttkantslipade diamanter 0,14 ctv, höjd 25 mm, vikt 2,6 g, stift.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,36 ct, ca W/VS, stl 15 mm, vikt 1,9 g, diamant med nagg på kuletten.