41 - 58 av 58
123 Gå till

Klubbauktion | Klockkvaliten – Lördag 16 november

Aktuell budnivå

Klockor Lemania

LEMANIA, Tg 195, "Tre kronor", Cal 2225, Serie nr. 977199, Boett nr. 58-380x / 30/3, militärmodell, kronograf, herrur, 40 mm, stål, manuell, plexiglas, relumade visare, fasta bandstift (ett skadat, se bild), läderband (NATO), ca 1958.

20 000 kr

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud

Klockor Chopard

CHOPARD, L.U.C 1860, Chronometre, "Geneva Seal", Cal 1.96, Verk nr. 1000414, Serie nr. 694575, Ref nr. 16/1860/2, Boett nr. 16/1860, herrur, 36,5 mm, 18K guld, automatisk (microrotor i 22K guld), safirglas, datum, liten sekundvisare, glasbaksida, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, april 1999, träbox, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr.0149/1860).

42 000 kr

Utrop: 37 000 kr

Lägg bud

ZENITH, Defy 21, El Primero, Chronometer, Verk nr. 601310, Serie nr. 329162, Ref nr. 18.9000.9004/71.M9000, Boett nr. 18.9000.9004, kronograf, herrur, 44 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, skeleterat urverk, gångreservindikator, OBS: kronograf nollställer ej/servicebehov, glasbaksida, integrerad originallänk, viklås, totalvikt 251,7 gram, ca 2020, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 155 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, s.k. "Starbucks Mark I", Ref nr. 126610LV, Serie nr. V46C2574, Cal 3235, herrur, 41 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, grön keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97JB00-5NT, cert, april 2022, box, ytterkartong.

114 000 kr

Utrop: 112 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m, Swiss-T<25), Chronometer, s.k. "Fat/Flat Four Bezel", Ref nr. 16610, Serie nr. T749665, Cal 3135, Verk nr. 7564897, Boett nr. 16610, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas (nagg), datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93150-PJ9-S/501 B, cert (ej daterat), ca 1996, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 72 000 kr

Lägg bud

LONGINES, herrur, 37,5 mm, "Oversize", Cal 15.94, Serie nr. 5525607, Ref nr. 3810, Boett nr. 5525607 / 55, stål (Staybrite), manuell, plexiglas (utbytt), liten sekundvisare, defekt (balansaxel av), monogram, fasta bandstift, läderband, ca 1937.

Inga bud

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

Klockor Heuer

HEUER, Carrera 45 (Swiss), Cal Valjoux 92, Serie nr. 58190, Ref nr. 3647 N, Boett nr. 92, kronograf, herrur, 35,3 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), urverk och boett signerad "Heuer Leonidas SA", läderband, ca 1963.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Speedmaster, Professional (T Swiss Made T), "Tachymètre", "DO90 Bezel", Cal 861, Serie nr. 26557579, Ref nr. ST 145.022, Boett nr. 145022-68 ST (HF), kronograf, herrur, 42 mm, stål, manuell, plexiglas, servicebehov (fjäder av), OBS: urtavla saknar lysmassa, läderband, ca 1969.

Inga bud

Utrop: 21 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Genève, Cellini, King Midas, "3rd Series", Ref nr. 4315, Serie nr. 4319035 / 4581, Cal 651, Boett nr. 155 22 / 110, herrur, 27,5 x 28 mm, 18K guld, manuell, safirglas, utbytt urtavla, integrerad originallänk, viklås, Ref nr. 035, längd 185 mm, totalvikt 128,6 gram, ca 1977, box (ej komplett).

82 000 kr

Utrop: 82 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Cosmograph, Daytona, Chronometer, Ref nr. 116519, Serie nr. V548136, Cal 4130, Verk nr. C 0529742, Boett nr. 2119, kronograf, herrur, 40 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas, utbytta kronografvisare, servicebehov (se fördjupad info), läderband, viklås i 18K vitguld, Ref nr. 24650-RS, cert, november 2011, box (skadad).

Inga bud

Utrop: 155 000 kr

Lägg bud

GRAND SEIKO, Hi-Beat GMT, "Sea of Clouds, 25th Anniversary", Cal 9S86 A, Serie nr. 001735, Ref nr. SBGJ275, Boett nr. 9S86-00W0, herrur, 44,2 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, 24-timmarsvisning, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. AA1B-B-F, cert, januari 2024, box, ytterkartong, Limiterad och numrerad (Nr. 1735/2000).

Inga bud

Utrop: 52 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft=300m), s.k. "Kermit Green Mark I / Fat Four Bezel", Chronometer, Ref nr. 16610LV, Serie nr. F205502, Cal 3135, Verk nr. 3 0126257, Boett nr. 2160, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, Fliplocklänk, viklås, Ref nr. 93250-AD10, cert, december 2003, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 170 000 kr

Lägg bud

CARTIER, Tank Must, ”Green Lacquered Dial”, Serie nr. 4323701692EY, Ref nr. WSTA0056, unisex, 33,7 x 25,5 mm, stål, quartz, safirglas, läderband, originalspänne, cert (QR-kod), juli 2024, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 29 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Day-Date (T Swiss T), Chronometer, Ref nr. 1803, Serie nr. 4148417, Cal 1556, Verk nr. DD895331, Boett nr. 1803, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, dag, datum, Presidentlänk, viklås (utbytt), Ref nr. R/53, totalvikt 127,8 gram, ca 1976, box.

Inga bud

Utrop: 92 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Constellation Globemaster, Annual Calendar, Co-Axial, Master Chronometer, Cal 8923, Verk nr. 83802940, Serie nr. 83802940, PIC nr. 130.53.41.22.99.002, herrur, 41 mm, 18K Sedna guld, automatisk, safirglas, datum, månad, glasbaksida, läderband, viklås i 18K Sedna guld, Ref nr. NYZ003418-HJD, cert, februari 2023, serviceetui.

Inga bud

Utrop: 132 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Constellation, Chronometer, Cal 712, Serie nr. 23185977, Ref nr. BA 167.0021, Boett nr. 167.021, herrur, 33 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, läderband, ca 1966.

14 000 kr

Utrop: 15 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Geneve, "175 Anniversaire de la Manufacture", Cal CH 28-520, Serie nr. 5906564, Ref nr. 5975R-001, Boett nr. 6062002, kronograf (Multi-Scale-Flyback), herrur, 40 mm, 18K rosa guld, automatisk, safirglas, läderband, viklås (18K rosa guld), cert, mars 2016, box, ytterkartong, Limiterad till 400 exemplar.

Inga bud

Utrop: 520 000 kr

Lägg bud

ZENITH, El Primero (-Swiss Made-T), s.k. "Tropical Dial", Cal 3019 PHC, Serie nr. 485D892, Ref nr. G381, kronograf, herrur, 37,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, originalspänne i doublé, ca 1970. Tillverkad i cirka 700 exemplar. (se fördjupad information).

Inga bud

Utrop: 92 000 kr

Lägg bud