21 - 40 av 58
123 Gå till

Klubbauktion | Klockkvaliten – Lördag 16 november

Aktuell budnivå

Klockor Bvlgari

BVLGARI, Bvlgari, Serie nr. F 37643, Boett nr. BB 26 GGD / 286, damur, 26 mm, 18K guld, quartz, safirglas, datum, urverk ej signerat, integrerad originallänk, viklås (Gay Frères / 18K vitguld), Ref nr. L4, längd 160 mm, totalvikt 87,2 gram, ca 1990.

Inga bud

Utrop: 47 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss), Chronometer, Ref nr. 1601, Serie nr. 938353, Cal 1560, Verk nr. D39448, Boett nr. 1601, herrur, 36 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1963, box (ej komplett).

Inga bud

Utrop: 40 000 kr

Lägg bud

LE COULTRE, Futurematic, Cal 497, Serie nr. 868489, Boett nr. 281, herrur, 35 mm, 14K guld, hammarautomat, plexiglas, gångreservindikator, "Cased and Timed in U.S.A.", läderband, originalspänne (doublé), ca 1953, etui.

Inga bud

Utrop: 16 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Cellini Moonphase, Chronometer, Ref nr. M50535-0002, Serie nr. J419U480, Cal 3195, Boett nr. 2455, herrur, 39 mm, 18K rosa guld (Everose), automatisk, safirglas, datum, månfas (Enamel/Meteorite), läderband, viklås (18K rosa guld), Ref nr. A6X, cert, maj 2023, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 155 000 kr

Lägg bud

CARTIER, Santos Dumont, “La Baladeuse”, Cal 430 MC, Serie nr. 4297149/300, Ref nr. WGSA0027, herrur, 41,3 x 32,5 (43) mm, 18K guld, manuell, safirglas, läderband, originalspänne i 18K guld, cert, november 2020, box, ytterkartong. Limiterad och numrerad (Nr.149/300).

Inga bud

Utrop: 84 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (Swiss Made), Chronometer, Ref nr. 79069, Serie nr. A658172, Cal 2235, Verk nr. A 1084547, Boett nr. 69000A / 2079, damur, 26 mm, 18K vitguld, automatisk, safirglas (nagg/repor), datum, diamanturtavla (10 st. 8/8), briljantkrans med 4 baguettslipade rubiner, Presidentlänk, viklås, Ref nr. 8570-DE4/G233/68 BG, totalvikt 76,9 gram, ca 2001.

Inga bud

Utrop: 92 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Calatrava, Cal 315/290, Serie nr. 3406702, Ref nr. 5107J-001, Boett nr. 4107458, herrur, 37 mm, 18K guld, automatisk (guldrotor), safirglas, datum, glasbaksida, läderband, viklås i 18K guld, ca 2003.

70 000 kr

Utrop: 72 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Speedmaster, Chronoscope, Cal 9908, Verk nr. 83921884, Serie nr. 83921884, Ref nr. 329.30.43.51.02.002, kronograf, herrur, 43 mm, stål, manuell (Master Co-Axial), safirglas, glasbaksida, originallänk, viklås, Ref nr. STZ014587/50 JII, cert, december 2023, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 56 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Sky-Dweller, Oyster Perpetual, Chronometer, Ref nr. 326933, Serie nr. 3995X422, Cal 9001, herrur, 42 mm, stål/guld, automatisk, safirglas, datum, månad, 24-timmarsvisning, Oysterlocklänk, viklås (Easylink), Ref nr. 72223-U9G, cert, februari 2021, box, ytterkartong.

Inga bud

Utrop: 132 000 kr

Lägg bud

Klockor Patek Philippe

PATEK PHILIPPE, Genève, Golden Ellipse, s.k. "Jumbo", Cal 240/111, Serie nr. 1208927, Ref nr. 3738/100G-012, Boett nr. 4349507, herrur, 31 x 35,5 mm, 18K vitguld, automatisk (microrotor i 22K guld), safirglas, integrerad länk (ej original/18K vitguld), längd 190 mm, totalvikt 84,4 gram, cert, maj 2006, serviceetui.

Inga bud

Utrop: 84 000 kr

Lägg bud

Klocktillbehör Patek Philippe

MANSCHETTKNAPPAR, Patek Philippe, Genève, Golden Ellipse, 2 st. 18K vitguld, safirglas, 15 x 17 mm, totalvikt 17,6 gram, ca 2005.

10 000 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, Submariner (1000ft = 300 m), Chronometer, Ref nr. 116610LN, Serie nr. 7T5C7934, Cal 3135, Verk nr. 01RK4113, Boett nr. 2360, herrur, 40 mm, stål, automatisk, safirglas, datum, svart keramisk ring (Cerachrom), Fliplocklänk, viklås (Glidelock), Ref nr. 97200-513/D2Y, längd 180 mm, ca 2015.

69 000 kr

Utrop: 70 000 kr

Lägg bud

Klockor Universal

UNIVERSAL, Geneve, Compax (Swiss T), s.k. "Evil Nina Rindt", "Tachymètre", Cal Valjoux 72, Serie nr. 2´411´027, Boett nr. 885103/01 (se fördjupad information), kronograf, armbandsur, 36 mm, stål, manuell, plexiglas (skadat), servicebehov, läderband, ca 1965.

50 000 kr

Utrop: 52 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual, Datejust (T Swiss T), Chronometer, s.k. ”Sigma Dial”, Ref nr. 1601, Serie nr. 3425334, Cal 1570, Verk nr. D383202, Boett nr. 1601, herrur, 36 mm, stål/vitguld, automatisk, plexiglas, datum, läderband, ca 1973, service pouch.

Inga bud

Utrop: 32 000 kr

Lägg bud

must de CARTIER, "Set of Three", Tank, Cal 78-1 (ETA 2512-1), Boett nr. 6 214006, unisex, 23,5 x 23 (31) mm, förgyllt silver, manuell, mineralglas, servicebehov, läderband, originalspänne (doublé), cert (ej komplett), ca juni 1985.Tändare, doublé, kinalack, märkt 61606 J. Reservoarpenna, doublé, kinalack, 18K guld-spets, märkt 208099, box.

18 000 kr

Utrop: 19 000 kr

Lägg bud

ROLEX, Oyster Perpetual Date, GMT-Master (Swiss-T<25), Chronometer, Ref nr. 16750, Serie nr. R672569, Cal 3075, Verk nr. 1828321, Boett nr. 16750, herrur, 40 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, 24-timmarsvisning, Jubileelänk, Ref nr. 62510H-K7/550, cert, november 1988, box (ej komplett).

Inga bud

Utrop: 88 000 kr

Lägg bud

Klockor Oris

ORIS, Star, "Compressor Case", Cal 645 (KIF), Ref nr. 3453/5, herrur, 36,5 mm, stål, automatisk, plexiglas, datum, gummiband (Tropic Sport), ca 1970, box.

10 200 kr

Utrop: 11 000 kr

Lägg bud

OMEGA, Seamaster, De Ville, Cal 562, Serie nr. 22626049, Boett nr. 7161/647230, herrur, 34,5 mm, 18K guld, automatisk, plexiglas, datum, gravyr, integrerad originallänk, längd 175-180 mm, totalvikt 86,9 gram, ca 1965, box.

Inga bud

Utrop: 31 000 kr

Lägg bud

Klockor Audemars Piguet

AUDEMARS PIGUET, Genève, herrur, 25 x 25 (34) mm, Cal K2001, Serie nr. 82470, Boett nr. 24028, 18K guld, manuell, plexiglas, målade visare, läderband, ca 1965.

Inga bud

Utrop: 15 400 kr

Lägg bud

BREITLING, Chronomat, "Vitesse", Chronometer, "Tachymetre", Cal 13 (ETA 7750), Verk nr. 2953417, Serie nr. 2820, Ref nr. K13050.1, kronograf, herrur, 40,5 mm, 18K guld, automatisk, safirglas, utbytta visare (Luminova), utbytt urverk, Pilotlänk, viklås, längd 180 mm, totalvikt 217,3 gram, ca 1997.

Inga bud

Utrop: 77 000 kr

Lägg bud