Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
PÄRLCOLLIER, doserade odlade pärlor ca 3,5-7 mm, längd 44 cm, lås i silver, vikt 13,0 g, knutet.
ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljant ca 0,15 ct, TW/VS, stl 17,25 mm, litet nagg på kuletten, vikt 4,2 g.
ÖRHÄNGEN, odlade pärlor, briljanter ca 0,07 ctv, W/SI, stift, båda stenarna har små nagg på kuletterna. vikt 2,8 g
DIAMANT, briljantslipad, 0,20 ct, TW(G)/VS, extra fasett invid rondisten, nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, 2 rader, något barocka odlade pärlor ca 7,8 mm, kulor av sodalit, lås i 18K guld med 15 briljantslipade diamanter ca 0,10 ctv, ca TW-W/VS, längd 40-43 cm, vikt 49,9 g, skada på låset.
ARMBAND, 18K guld, X-länk med berlock i form av ett hjärta, längd 18 cm, vikt 12,4 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, lås i silver, granater, längd ca 45 cm, säkerhetskedja i förgylld metall, vikt 16,6 g
COLLIER, silver / låghaltigt vitguld, odlad oval grå pärla, diamanter i olika slipningar, längd 41 cm, ankar, vikt 9,2 g.
COLLIER, 14K guld, äkta färgstenar, bland annat ametister, granater och citriner, längd 57 cm, vikt 9,5 g, en sten saknas,
HÄNGE, 14K guld, runt hänge med behandlad jade, 3 briljantslipade diamanter ca 0,06 ctv, ca TCa/P, höjd 40 mm, vikt 8,2 g.