Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 26 september
DAVID ANDERSEN, örhängen, förgyllt sterlingsilver, grön emalj, löv, Norge, höjd 31 mm, clips, vikt 40,3 g.
ÖRHÄNGEN, förgyllt sterlingsilver, vit emalj, Ivar T Holth, höjd 15 mm, clips, vikt 4,5 g.
CARMOSÉÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 ovalslipade safirer, 20 åttkantslipade diamanter ca 0,12 ctv, ca W/SI, 9,5x8,5 mm, vikt 2,4 g, stift, några diamanter med nagg.
ARMBAND, 14K guld, 14 ovalslipade citriner,14 åttkantslipade diamanter ca 0,07 ctv, längd 17,5 cm, vikt 6,2 g.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,15 ct ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 1,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade pärlor ca 7,5 mm, 2 briljantslipade diamanter ca 0,14 ctv ca W/SI, vikt 2,8 g, stift.
Smycken Enstaka örhänge
CARTIER, enstaka örhänge, 18K tvåfärgat guld, modell Trinity, diameter ca 10 mm, stift, vikt 2,4 gram.
PÄRLCOLLIER, doserat, odlade pärlor ca 4-6,8 mm, lås i 18K guld/platina, briljantslipad diamant ca 0,04 ctv, Finland 1928, längd 46 cm, säkerhetskedja, knutet, vikt 12,4 g, mittpärlan med metallinlägg.
RING, 18K guld, delvis rodinerat, 5 briljantslipade diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,5 mm, vikt 5,8 g.
RING, 14K guld, odlad pärla, ca 7,25 mm, diamanter ca 0,05 ctv, stl 17,25 mm, vikt 2,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, mabépärlor, ca 11,25 mm, höjd 13 mm, vikt 4,1 g, stift/clips.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 5 briljantslipade briljanter 0,15 ctv, ca W/SI, stl 18,5 mm, vikt 4,3 g.