241 - 260 av 301
1...121314...16 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti

Klubbad för

TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 3,22 ctv enligt gravyr, ca Light Yellow-Fancy Greyish Brown/SI-P, längd 17,5 cm, vikt 9,6 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 22 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 0,50 ctv. höjd 32 mm, vikt 3,1 g, stift.

Utrop: 5 000 kr

ARMBAND, 18K guld, 40 briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, längd 16,5-17,5 mm, vikt 2,5 g.

Utrop: 5 500 kr

HELALLIANSRING, 18K guld, 31 briljantslipade diamanter 0,92 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.

Utrop: 13 400 kr

SCHALINS, ring, 18K vitguld, 12 briljantslipade diamanter 0,50 ctv, W/SI, stl 16,75 mm, vikt 4,2 g.

Utrop: 7 900 kr

COLLIER, 18K vitguld, droppslipad tanzanit ca 2,5 ct, 23 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VVS-VS, pansarlänk, längd 43 cm, vikt 10,8 g.

Utrop: 12 400 kr

HÄNGE, kors, 18K guld, 59 briljantslipade diamanter ca 1,47 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 41 mm, vikt 14,3 g.

Utrop: 15 000 kr

RING, 18K vitguld, 43 briljantslipade diamanter 1,50 ctv, caTW-Cr/VS-P, stl 18,25 mm, vikt 5,5 g, några diamanter med nagg och skador.

7 500 kr

Utrop: 8 600 kr

RING, 18K guld, carréslipade rubiner 0,91 ctv enligt gravyr, 8 briljantslipade diamanter 0,24 ctv, ca TW/VS, Molins guld, Kalmar 2006, stl 20 mm, vikt 14,3 g.

Utrop: 12 000 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,59 ct, ca W(H)/skada vid rondist/paviljong i övrigt små inneslutningar, 8 åttkantslipade diamanter 0,11 ctv , stl 17,75 mm, vikt 4,2 g, gravyr.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K guld, 5 äldre briljantslipade diamanter ca 0,42 ctv, ca W/VS-P, stl 19 mm, vikt 14,0 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 11 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,43 ct, ca W(H)/VS, stl 18,5 mm, vikt 3,2 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

RING, 18K vitguld, ovalslipad ametist 12,50 ct, 16 briljantslipade diamanter ca 1,21 ctv, ca TW-W(G-H)/VS, Hellström & Åhrling, Nybrgatan, Stockholm 1982, stl 17,25 mm, vikt 17,8 g.

Utrop: 13 400 kr

COLLIER, 8 - radigt, 18K guld, koraller, odlade pärlor, längd 40 cm, vikt 135 g.

Utrop: 7 500 kr

ÖRHÄNGEN MED PÅHÄNGEN, 18K vitguld, droppformade barocka odlade pärlor, ca 11,6 mm, 30 briljantslipade diamanter ca 1,04 ctv, höjd 80 mm, vikt 10,5 g, stift.

Utrop: 11 400 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, boulder opal, briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca W/VS-SI, höjd 51 mm, vikt 7 g, stift.

Utrop: 6 900 kr

RING, 18K guld, 12 briljantslipade diamanter ca 0,84 ctv, ca TW/VS, stl 18,5 mm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter med nagg.

6 200 kr

Utrop: 7 000 kr

Smycken Pärlhänge

HÄNGE, 18K vitguld, odlad saltvattenpärla ca 10,1 x 9,3 mm, briljantslipad diamant ca 0,25 ct, längd 2,5 cm.

Utrop: 3 400 kr

ENSTENSRING, 18K vitguld, äldre briljantslipad diamant 1,02 ct, ca Cr(J)/SI1, stl 16,5 mm, vikt 4,3 g, nagg på kulett, tjock rondist.

16 000 kr

Utrop: 18 000 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, smaragdslipad smaragd, 28 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, stll 16,75 mm, 6,1 g, smaragden med skador.

Utrop: 5 500 kr