Avslutad | Klassiska – Lördag 31 augusti
RING, 18K guld, barock pärla ca 5,5 mm, gammalslipade diamanter ca 0,70 ctv, ca W-TCr/VS, C.G Hallberg, Stockholm, stl 16,25 mm, vikt 3 g, pärlan med visst slitage, diamanterna med nagg.
TENNISARMBAND, 18K guld, 58 briljantslipade diamanter ca 1,74 ctv, ca TW-W/VS, längd 17 cm, vikt 8,4 g.
STRÖMDAHLS, ring, 18K vitguld, prinsesslipad diamant 0,75 ct, TW(F)/VS1, GIA certifikat 5156362263, 10 briljantslipade diamanter, 0,40 ctv, ca TW/VS, stl 16,25 mm, vikt 5,7 g.
ARMBAND, 14K guld/platina, gammal och rosenslipade diamanter ca 0,40 ctv, antikt, Rysk importstämpel 1908-1926, längd 16 cm, vikt 8,6 g, några diamanter med nagg och skador.
HÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, smaragdslipad rubelit ca 10,00 ct, briljantslipade och åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI, längd 40 cm, vikt 14,8 g, rubelit med nagg och slitna fasettkanter.
ARMBAND, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter 0,51 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 18,7 g.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/SI2, stift, vikt 1,5 g, en diamant med inneslutning som når ytan.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,50 ct, ca W(H)/SI1, Stockholm 1966, stl 17,5 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, briljant och prinsesslipade diamanter 1,50 ctv enligt gravyr, mittsten ca 0,50 ct, ca TW-Cr/SI-P2, stl 16,5 mm, vikt 6,5 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld med 11 briljantslipade diamanter 1,11 ctv, TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 5,2 g
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter 0,70 ctv, TW(G)/VS, stl 17 mm, vikt 6,1 g
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 34 briljantslipade diamanter 0,66 ctv TW(G)/VS, vikt 3,7 g, stl 17,25 mm, vikt 3,7 g.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,66 ctv, ca TW-Cr/VS, Yngve Roskvist, Malmö 1981, stl 17,5 mm, vikt 7,7 g, några diamanter med nagg.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,60 ct enligt gravyr, ca TW(F)/SI1, Yngve Roskvist, Malmö 1980, stl 17,5 mm, vikt 4,0 g.
ALLIANSRING, 18K vitguld,11 briljantslipade diamanter 0,80 ctv enligt gravyr, ca TW/VS, stl 18 mm, vikt 5,4 g.
ALLIANSRING, 14K vitguld, 5 briljantslipade diamanter ca 1,20 ctv, ca TCr-Cr/VS, stl 17 mm, vikt 5,7 g.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,55 ct, Fancy Light Yellow/VS2, GIA Colored Diamond Report 2151520087, höjd 15 mm, kedja 40 cm, vikt 3,0 g, nagg på kuletten.
TENNISARMBAND, 18K roséguld, svarta diamanter 1,10 ctv enligt gravyr, längd 17 cm, vikt 6,6 g, några diamanter med inneslutningar som når ytan och naturliga håligheter.