Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 25 juli
PÄRLCOLLIER, odlade barocka sötvattenspärlor, lås och distanser i 14K guld, längd 39 cm, vikt 6,0 g.
HELALLIANSRING, 14K vitguld, 30 briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 17,25 mm, vikt 1,9 g, diamanter med kulettfasett.
RING, 18K rodinerat guld, briljantslipade diamanter ca 0,45 ctv, ca W/SI, stl 17,25 mm, vikt 4,1 g, några diamanter med nagg och mindre skador.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, höjd 13 mm, vikt 4,2 g.
RING, 14K guld/vitguld, ovalslipad smaragd, briljantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca TW-Cr/VS-SI, stl 19 mm, vikt 5,2 g, vändbar, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 62 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca ca TW-TCr/SI-P, diameter 12 mm, stift, vikt 1,5 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanterca 0,04 ctv, stift, vikt 2,2 g
COLLIER, 18K guld, odlade pärlor, längd 40,5 cm, slitage på pärlor, vikt 3,3 g, etui
ÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade pärlor, åttkantslipade diamanter ca 0,04 ctv, stift, vikt 1,7 g
RING, 14K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca W/SI, Wien, stl 18,5 mm, vikt 6,5 g, 1 diamant är skadad.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade barocka sötvattenspärlor ca 13,5 mm, stift, vikt 6,6 g, limrester.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,34 ctv, ca TCr-TCa/SI-P, vikt 1,0 g, diamanter med nagg och inneslutningar som når ytan.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 14 briljanter ca 0,14 ctv, W/SI, några diamanter med nagg på kuletten, stl 16,75 mm