Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli
RING, 18K vitguld, oval briljantslipad diamant ca 0,52 ct, ca Light Yellow/SI1, 24 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TCr-TCa/VS, storlek 17,5 mm, vikt 2,6 g.
ALLIANSRING, 18K roséguld, 11 briljantslipade diamanter ca 0,99 ctv, ca TW/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 3,9 g.
BESTICKSERVIS, silver, 93 delar, modell Hansa, 12 bordsgafflar, 12 bordsknivar, 12 bordsskedar, 12 matgafflar, 12 matknivar, 12 efterrättsskedar, 12 kaffeskedar, 2 smörknivar, 3 plockgafflar, ostkniv, gaffel för kallskuret, soppslev, såsslev, serveringssked, Kultakesku Oy Hämeenlinna, Finland, Schatull.
PÄRLCOLLIER, 3-radigt, odlade pärlor ca 6,0-6,5 mm, camé, lås och delar i 18K guld, Atelje Stjärnguld, Stockholm 1984, längd 38 cm, knutet, vikt 62,5 g.
CARMOSÈRING, 18K vitguld, cabochonslipad smaragd, briljantslipade diamanter 0,36 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 5,1 g, smaragd med inneslutningar som når ytan.
HÄNGE, 18K guld, cabochonslipad opal, briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca W-Cr/VS-SI, Ateljé Guldkransen, Stockholm 1987, vikt 6,0 g.
HÄNGE, 18K guld, kvarts, briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv, ca W/VS, Firma Stjärnagat, Stockholm ca 1970-tal, vikt 21,3 g.
STRÖMDAHL, alliansring, 18K guld, briljantslipade diamanter 0,45 ctv, ca TW/VS-SI, Stockholm 1999, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g, en diamant med skada på kronan.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor, ca 7,5-7,75 mm, lås i 18K guld, cabochonslipad ametist, Michelsen, Stockholm 1962, längd 41 cm, vikt 33,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, rubiner ca 0,31 ct, baguette - och briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW-W/VS-SI, höjd 31 mm, vikt 5,9 g, stift.
RING, 18K vitguld, odlade pärlor ca 11,3 mm, safirer ca 0,48 cv, briljantslipade diamanter ca 0,41 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, stl 17 mm, vikt 8 g.
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd 9x7mm, 78 åttkantslipade diamanter ca 0,80 ctv, ca TW-TCa/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 odlade South Seapärlor ca 10-10,5 mm, vikt 3,6 g, stift
ÖRHÄNGEN, 14K rodinerat, rubiner, 36 briljant - och åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca W-Cr/P, höjd 33 mm, vikt 5,8 g.
HÄNGE, 18K vitguld, turmaliner, rutilkvarts, 32 bruna briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, 4 briljanter ca 0,25 ctv, höjd 58 mm, vikt 8,7 g, enstaka diamanter med skador och nagg.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, turmaliner, rutilkvarts, bruna briljantslipade diamanter, vikt 8,8 g, stift.
BROSCH, blomma, ca 9K guld, rosenslipade diamanter, diameter 48 mm, vikt 32,8 g, tennlödningar.
RING, 18K vitguld, 3 briljantslipade diamanter enligt gravyr 0,58 ctv ca W/VS, stl 18 mm, vikt 4,6 g.
ENSTENSRING, platina, briljantslipad diamant 0,60 ct, ca W/VS2, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, diamant med mindre nagg på kuletten.