261 - 280 av 302
1...13141516 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli

Klubbad för

ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld, prinsesslipad diamant ca 0,47 ct, ca TW/VS, längd 42 cm, vikt 2,4 g.

7 200 kr

Utrop: 6 600 kr

RING, 18K guld, emalj, rubiner, smaragder, safirer, stl 15,5 mm, vikt 16,4 g, några stenar med nagg och inneslutningar som når ytan, en klo skadad.

Utrop: 10 400 kr

COLLIER, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 54,00 ctv, 13 briljantslipade diamanter ca 0,37 ctv, ca TW-TCr/VS, längd 42 cm, vikt 20,1 g.

Utrop: 34 000 kr

RING, 18K guld, ovalslipade safirer, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca TW-Cr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 10,0 g, några diamanter med nagg.

Utrop: 19 000 kr

RING, 18K guld, briljantslipad diamant ca 1,00 ct, ca TCa(K)/VS2, briljantslipade diamanter ca 1,10 ctv, ca TW-W/VS-SI, safirer, rubiner, smaragder, stl 16,25 mm, vikt 11,6 g, flera färgstenar med nagg och slitna fasettkanter.

Utrop: 38 000 kr

BROSCH, Fluga, silver/12K guld, cbochonslipad safir och rubin, rosenslipade diamanter, 25x25 mm, vikt 5,3 g, diamanter med nagg.

Utrop: 6 500 kr

RING, 18K vitguld, 11 ovalslipade flerfärgade safirer ca 3,0 ctv, stl 17,5 mm, vikt 6,9 g, enstaka safirer med nagg.

Utrop: 9 000 kr

RING, 18K vitguld, 7 briljantslipade diamanter ca 1,60 ctv, ca TW/SI, 24 åttkantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-TCr/SI-P, stl 17,75 mm, vikt 7,8 g, enstaka åttkantslipade diamanter har nagg.

Utrop: 22 000 kr

Utrop: 17 000 kr

RING, platina/palladium, briljantslipad diamant 0,85 ct, W(H)/VS2, 16 briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca TW-TCr/VS, stl 16,5 mm, vikt 4,9 g, storleksändrad.

Utrop: 28 000 kr

ENSTENSRING, 18K guld/vitguld, briljantslipad diamant ca 1,54 ct, ca TW(F)/VS1, Folke Carlsson, Lindesberg 1960, stl 17,25 mm, vikt 3,4 g, diamanten har små extra fasetter vid rondisten.

Utrop: 122 000 kr

COLLIER, 18K vitguld, droppslipad tanzanit ca 2,5 ct, 23 briljantslipade diamanter ca 1,08 ctv, ca TW-W/VVS-VS, pansarlänk, längd 43 cm, vikt 10,8 g.

Utrop: 13 600 kr

ZYDO, örhängen, 18K roséguld, 24 briljant, marquise samt droppslipade diamanter ca 1,53 ctv, ca TW/VS, 2 cabochonslipade koraller, längd 28 mm, vikt 11,2 g, stift/clips, originaletui, ytterkartong.

Utrop: 29 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 1,23 g, stift, nagg på kuletterna, natural på rondisten.

Utrop: 19 000 kr

ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K guld, 2 briljantslipade diamanter ca 0,68 ctv, ca W-Cr/P1-P2, vikt 1,3 g, stift, nagg på kuletterna, naturlig hålighet i anslutning till inneslutning som når ytan.

Utrop: 5 400 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipad diamant 0,49 ctv, River/VS, 130 briljantslipade diamanter 0,90 ctv, ca River-Cr/VS, stl 16 mm, vikt 4,2 g, mittstenen har små nagg på rondisten och liten kulettfasett.

17 000 kr

Utrop: 19 000 kr

CHRISTIAN BAUER, ring, 18K vitguld, kuddslipad mörkblå safir 2,03 ct, trapett- och briljantslipade diamanter ca 1,80 ctv, ca River-TW/VVS-SI, Tyskland, stl 18,25 mm, vikt 10,4 g, safiren har litet nagg vid rondisten, enstaka diamanter har små nagg på kuletten.

Utrop: 28 000 kr

Utrop: 9 900 kr

COLLIER, platina, gammal- baguette- och åttkantslipade diamanter ca 0,75 ctv, River-Cr/VS-P, längd 42 cm, vikt 7,0 g, några diamanter har nagg och skador.

Utrop: 9 900 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K guld, odlade sötvattenspärlor, ca 12,5 mm, briljantslipade diamanter 0,16 ctv, Mandelstam, höjd 30 mm, vikt 6,4 g, krokar, originalask.

Utrop: 6 000 kr