Avslutad | Klassiska – Lördag 13 juli
COLLIER, 18K vitguld, 15 briljantslipade diamanter ca 0,55 ctv, ca TW-TCr/P, längd 43/44,5/46 cm, vikt 3,4 g.
RING, 18K vitguld, gammalslipad diamant ca 1,43 ct, ca TCa(K)/SI1, åttkantslipade diamanter, Hellström & Åhrling, Stockholm 1989, stl 16 mm, vikt 3,4 g, slitage, en klo saknas, mittstenen har små nagg på rondisten och lätt slitna fasettkanter, flera sidostenar är trasiga och skadade.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, 22 briljantslipade diamanter ca 0,25 ctv, ca TW-TCr/SI-P, höjd 15 mm vikt 4,3 g.
SIGILLRING, 18K guld, onyx, vapensköld med ätten Bergenstråhle, Björn Svenssons Guldsmedsatelje, Stockholm 1957, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.
PÄRLCOLLIER, odlade pärlor ca 8,0 mm, lås i i8K guld/vitguld, odlad pärla, 2 rosenslipade diamanter, längd 75 cm, vikt 64,6 g.
RING, 18K guld, peridot och vit topas 1,57 ctv, briljantslipade diamanter 0,15 ctv, ca TW/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,9 g.
RING, 18K vitguld, ametister 0,63 ctv, briljantslipade diamanter 0,18 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,1 g.
RING, 18K roséguld, morganit 0,87 ct, briljantslipade diamanter 0,06 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 2,7 g.
RING, 18K roséguld, morganiter 0,66 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,6 g.
RING, 18K vitguld, blå topaser 0,82 ctv, briljantslipade diamanter 0,12 ctv, ca TW/VS-SI, stl 17 mm, vikt 2,3 g.
RING, 14K guld, vit opal, briljantslipade och trapettslipade diamanter 1,66 ctv, ca W-Cr/VS-SI, några diamanter med brun ton, stl 17 mm, vikt 9,9 g.
ÖRHÄNGEN, 18K guld, vita opaler, briljantslipade diamanter ca 0,30 ctv, ca TW/VS, vikt 5,6 g, skruvmekanism.
COLLIER, 18K vitguld, briljantslipade och trapettslipade diamanter ca 1,30 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 45 cm, vikt 20,7 g.
ARMBAND, 18K vitguld, briljantslipade och trapettslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca TW-W/VS-SI, längd 18 cm, vikt 9,8 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade och trapettslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW-W/VS-SI, vikt 3,5 g.
ARMBAND, 18K guld, 5 ovalslipade smaragder ca 1,69 ctv, längd 18 cm, vikt 3,9 g, smaragder med nagg och inneslutningar som når ytan.
ÖRHÄNGEN, 18K roséguld, odlade sötvattenspärlor, färgstenar bla citrin, ametist, granat, safir, höjd 85 mm, vikt 27,7 g, krokar, några stenar med nagg.