21 - 40 av 357
123...18 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

RING, 18K guld, ametist, 16 åttkantslipade diamanter ca 0,48 ctv ca W/VS-SI, stl 15,25 mm, vikt 7,4 g.

4 000 kr

Utrop: 4 500 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, 28 briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-Cr(G-J)/VS-SI, stl 16,75 mm, vikt 2,2 g, några enstaka diamanter har nagg.

Utrop: 7 700 kr

RING, 18K vitguld med 45 briljantslipade diamanter 0,73 ctv TW(G)/VS, vikt 5,4 g storlek 16,5 mm.

Utrop: 8 500 kr

RING, 18K vitguld, briljantslipade och äldre briljantslipade diamanter ca 0,65 ctv, ca Ca/VS-SI, Bertil Lundberg, Stockholm 2005, stl 17 mm, vikt 7,2 g, en diamant med skada vid kuletten, porösitet vid lödning på insidan av ringskenan.

Utrop: 6 500 kr

SYSKONRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,50 ctv, ca W/VS, E Thomasson, Stockholm 1952, stl 16,75 mm, vikt 3,6 g, diamanter med nagg på kuletten.

5 400 kr

Utrop: 6 000 kr

HELALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 1,15 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,5 mm, vikt 3,6 g, diamanter med nagg på kuletten.

Utrop: 7 500 kr

RING, 18K vitguld, ametist, stl 17,25 mm, I Sundström, Stockholm, otydlig årsstämpel möjligen 1931, vikt 6,6 g, storleksändrad.

3 000 kr

Utrop: 3 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 6,46 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 1,33 ctv, ca TW-Cr/P, höjd 33 mm, stift, vikt 5,6 g, någon diamant med inneslutning som når ytan.

26 000 kr

Utrop: 29 500 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 18 briljantslipade diamanter ca 2,12 ctv, ca TW-Cr/P, diameter 12 mm, stift, vikt 4,2 g, några diamanter har naturliga håligheter.

24 500 kr

Utrop: 27 000 kr

Utrop: 38 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 tanzaniter ca 2,93 ctv, 40 briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 9 mm, stift, vikt 2,8 g, tanzaniterna har små nagg.

Utrop: 18 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 ovalslipade akvamariner ca 2,52 ctv, 12 briljantslipade diamanter ca 0,92 ctv, ca TW-TCr/P, höjd 26 mm, stift, vikt 5,3 g, några diamanter med små nagg.

Utrop: 19 000 kr

POKAL, silver, delvis förgylld, på rund fot med svängda reliefåsar, svisselerad dekor, Stephan Westerstråhle, Stockholm 1797, höjd 19 cm, vikt 302,2 g, buckla.

3 600 kr

Utrop: 2 700 kr

RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,61 ctv, ca TW-TCr(G-I)/VS-SI, stl 15,75 mm, vikt 2,8 g.

Utrop: 9 800 kr

ARMBAND, 18K guld, smaragder ca 0,44 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,16 ctv, ca TW-W(G-H)/VS-SI, längd 18 cm, vikt 1,6 g, smaragder med mindre sprickbildningar och nagg.

4 800 kr

Utrop: 5 400 kr

CIGARRMUNSTYCKE, silver, bärnsten, emaljarbete, mellandel i ben, troligen Ryssland förra sekelskiftet, längd 67 cm, vikt 14,9 g, skador.

Utrop: 2 000 kr

Ädelstenar Akvamarin

AKVAMARIN, ovalslipad, 31,7 ct, mått 26 x 18,8 x 10,6 mm, små nagg.

Utrop: 11 000 kr

ENSTENSRING, platina, äldre briljantslipad diamant ca 1,32 ct, ca TW(F)/VS2, Frankrike, stl 17 mm, vikt 3,9 g, diamanten har slitna fasettkanter och små nagg.

33 000 kr

Utrop: 25 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,26 ctv, ca TW-W/VS-SI, stift, vikt 1,2 g.

Utrop: 4 500 kr

NÅL, 18K guld/silver, droppformad pärla, orm, 1800-talets andra hälft, längd 76 mm, vikt 4,0 g, originalask.

Utrop: 2 500 kr