341 - 357 av 357
1...161718 Gå till

Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni

Klubbad för

ÖRHÄNGEN, 18K guld, snidad korall, turmaliner, höjd 70 mm, vikt 10,2 g, stift.

Utrop: 7 000 kr

COLLIER, 14K guld, korall, längd 106 cm, vikt 29,4 g.

8 600 kr

Utrop: 9 800 kr

ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Tahitipärlor ca 12,5 mm, 36 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-TCr/VS-SI, höjd 38 mm, vikt 9,4 g, huggies

Utrop: 14 000 kr

COLLIER, 18K guld, 2 odlade barocka sötvattenspärlor ca 21x12 mm, briolettslipade onyx och turmalin, safirer smaragder, längd 74 cm, vikt 23,7 g, några stenar med nagg.

Utrop: 9 000 kr

PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 odlade Soutrh Seapärlor ca 12,5 mm,6 briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-TCr/VS, höjd 18 mm, vikt 10,4 g, clips/stift.

Utrop: 19 000 kr

ÖRHÄNGEN, 18K guld, korall, 2 briljantslipade diamanter ca 1,00 ctv, W-Cr/P, höjd 25 mm, vikt 6,5 g.

Utrop: 14 400 kr

CARMOSÉRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter 0,74 ctv enligt gravyr, ca TW-W/VS, Ceson, Göteborg 1984, stl 17 mm, vikt 4,2 g.

5 500 kr

Utrop: 5 000 kr

C.G HALLBERG, carmoséring, platina, briljantslipade diamanter 0,52 ct, ca TW-W/VS, Stockholm 1936, stl 16+ mm, vikt 2,6 g, en diamant är åttkantslipad.

Utrop: 4 000 kr

ADOLF ZETHELIUS, kanna, silver, invändigt förgylld, empire, godronnering, uppsvängd hänkel, på tre fötter, Stockholm 1831, höjd 100 mm, längd 135 mm, vikt 239,7 g, bucklor, litet hål.

Utrop: 2 000 kr

DIAMANT, 2,55 ct, briljantslipad, Crystal(J)/VS1.

Utrop: 132 000 kr

DIAMANT, briljantslipad, 3,01 ct, ca Cape(N)/VVS2, obetydligt nagg på kuletten samt tunn rondist med mycket små naturaler och nagg.

Utrop: 126 000 kr

RING, 18K vitguld, 2 baguetteslipade safirer ca 1,00 ctv, 10 briljant- och 7 åttkantslipade diamanter ca 1,04 ctv, ca TW/VVS, stl 16,25 mm, vikt 9,9 g, trasig ringskena.

Utrop: 10 800 kr

RING, 14K vitguld, 2 odlade South Seapärlor ca 10,8-11,1 mm, 84 briljantslipade diamanter ca 0,35 ctv, stl 17,5 mm, vikt 8,3 g.

5 100 kr

Utrop: 4 600 kr

CARMOSÉRING, platina, ovalslipad blå spinell 3,76 ct, 16 briljantslipade diamanter 0,19 ctv, ca TW/VS, stl 16,75 mm, vikt 12 g, certifikat, etui.

Utrop: 19 000 kr

RING, platina, oval gul safir 1,68 ct, GIA report 5306674904, 84 briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS, stl 16,5 mm, vikt 7,9 g, GIA certifikat.

Utrop: 19 800 kr

Utrop: 14 600 kr

RING, platina, ovalslipad obehandlad safir 3,13 ct, Lotus Report 1785-7242, fantasislipade diamanter 0,34 ctv,ca TW-W/VS, stl 17 mm, safiren med natural på rondisten och inneslutningar som når ytan, etui.

Utrop: 24 000 kr