Avslutad | Klassiska – Lördag 29 juni
HÄNGE, 18K vitguld, droppslipad rubin ca 0,60 ct, 20 briljantslipade diamanter ca 0,60 ctv, ca TW-W/VS, vikt 3,0 g, rubin med inneslutningar som når ytan,
RING, 18K vitguld, ovalslipad smaragd ca 3,10 ct, prinsesslipade och briljantslipade diamanter ca 0,48 ctv, ca TW-W/VS, stl 17,75 mm, vikt 7,2 g, en diamant med nagg på bordet, smaragd med nagg och inneslutningar som når ytan.
RING, 18K guld, 40 prinsesslipade diamanter ca 2,40 ctv, ca TW-W/VS, briljantslipade diamanter ca 0,66 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 16,25 mm, vikt 11,7 g.
SCHALIN, alliansring, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,49 ctv, ca TW/VS, stl 16 mm, vikt 5,3 g.
RING, 18K guld, briljantslipade diamanter ca 0,44 ctv, ca TW-W/VS-SI, stl 17,25 mm, vikt 8,7 g, mittstenen med nagg på kuletten.
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,60 ct, ca Ca(N)/SI2, briljantslipade diamanter ca 0,13 ctv, ca W-Cr/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 5,1 g, diamant med kulettfasett.
ALLIANSRING, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,90 ctv, ca W-TCr(H-I)/VS-SI, stl 17,75 mm, vikt 6,7 g, en diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, briljantslipad diamamant ca 0,35 ct, ca W/SI2, åttkantslipade diamanter, stl 17,5 mm, vikt 3,6 g, slitna fattningar.
RING, silver/18K guld, 7 gammalslipade diamanter ca 1,40 ctv, Gerdt Hartvig Sandqvist, Stockholm 1951, stl 17,5 mm, vikt 6,4 g, slitage.
BROSCH, 18K guld, flodpärla, 9 gammal - och 1 briljantslipad diamant ca 0,70 ctv, Gustaf Möllenborg, Stockholm, 1800 -tal, längd 36 mm, vikt 4,2 g.
RING, 18K guld, fem briljantslipade diamanter 0,25 ctv enligt gravyr, ca W/P, stl 18 mm, vikt 5,9 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 92 briljantslipade diamanter ca 1,50 ct, ca TW-W/VS-P, längd 18 cm, vikt 7,6 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, briljantslipade diamanter 2,19 ctv enligt gravyr, ca TW/VVS-VS, längd 18 cm, vikt 7,0 g.
TENNISARMBAND, 18K guld, 53 briljantslipade diamanter 5,35 ctv, ca TW-W/SI-P, längd 18 cm, vikt 13,8 g, enstaka diamanter med nagg.
RING, 18K vitguld, smaragder 1,11 ctv, briljantslipade diamanter 0,55 ctv, ca W-Ca/SI-P, stl 16,5 mm, vikt 3,4 g.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, ovalslipade smaragder 2,12 ctv, briljantslipade diamanter 0,47 ctv, ca TW-TCr/VS-P, höjd 16 mm, vikt 6,9 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, safirer, trapets - och briljantslipade diamanter 0,46 ctv, ca W-TCa/VS-P, höjd 10 mm, vikt 3 g, stift.
HELALLIANSRING, 18K vitguld, 41 prinsesslipade diamanter ca 0,61 ctv, stl 16,25 mm, vikt 4,9 g, slitage.