Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
ALLIANSRING, 18K guld, 5 briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv ca W/SI-P, stl 16,5 mm, Schalins, vikt 3,2 g.
RING, 18K guld, opaler, imitationspärlor, Stockholm 1903, stl 15,5 mm, vikt 1,9 g, gravyr, lagning, opalerna med skador.
CARMOSÉRING, 14K vitguld, droppslipad rubin ca 1,80 ct, 18 åttkantslipade diamanter ca 0,30 ctv, stl 17,25 mm, vikt 4,2 g, rubinen har öppna inneslutningar som når ytan samt sprickbildning.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 7 briljanter ca 0,42 ctv, ca TW(G)/VS, stl 18 mm, vikt 3,1 g, några av diamanterna har mindre nagg vid kuletterna.
BROSCH, förgyllt sterlingsilver, emalj, Hroar Prydz, Norge, mått 27x45 mm, vikt 9,2 g.
HÄNGE MED KEDJA, silver, cabochonslipad agat, Erik Granat & Co, Finland 1961, längd 49 cm, vikt 17,8 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, sötvattenspärlor ca 9 mm, briljanter ca 0,72 ctv, W/SI-P, stift / clips, ena pärlan är matt, några briljanter med nagg på kuletter och en briljant med skadad kulett, mått ca 25 mm x 15 mm, vikt 9,1 g
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, 2 mabépärlor, diameter 15 mm, stift, vikt 6,8 g, 1 mabépärla skadad, limrester.
ALLIANSRING, 18K vitguld, 8 briljantslipade diamanter ca 0,24 ctv, ca TW/VS, Lennart Abrahamsson, Uddevalla 1975, stl 15,5 mm, vikt 3,8 g, 1 diamant med nagg på kuletten.
RING, 18K vitguld, 4 briljantslipade diamanter 0,42 ctv enligt gravyr, ca TW-W/SI-P, stl 14,75 mm, vikt 4,2 g.
PÄRLÖRHÄNGEN, 18K vitguld, odlade tahitipärlor ca 12 mm, höjd 27 mm, vikt 6,2 g, krokar.
ARMBAND, sterlingsilver, tanzaniter ca 15,00 ctv, längd 20-24 cm, vikt 16,4 g, tanzaniter med inneslutningar som når ytan.
ENSTENSHÄNGE MED KEDJA, 18K vitguld och kedja i 9K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,06 ct, ca TW/VS, längd 45,5 cm, vikt 1,1 g.
Smycken Enstenshänge
ENSTENSHÄNGE, 18K vitguld, briljantslipad diamant ca 0,10 ct, ca TW/P, vikt 0,7 g.
ENSTENSRING, 18K guld, briljantslipad diamant 0,20 ct enligt gravyr, ca W/VS, stl 16 mm, vikt 2,6 g.