Avslutad | Lilla Smycken – Torsdag 23 maj
ENSTENSRING, 18K vitguld, briljantslipad diamant enligt gravyr 0,21 ct ca W/VS, stl 17,25 mm, vikt 2,6 g, nagg på kuletten.
PÄRLCOLLIER, odlade sötvattenspärlor ca 6,2 mm, lapis lazuli, lås i 14K guld, längd 46 cm, vikt 29,1 g.
ÖRRINGAR, 18K vitguld, 14 briljantslipade diamanter ca 0,15 ctv, ca TW-W/VVS-VS, diameter 11 mm, vikt 1,7 g.
COLLIER, lås i 18K vitguld, åttkantslipade diamanter, smaragder, odlade pärlor, längd 56 cm, vikt 20,8 g, stenar med nagg/skador.
ENSTENSÖRHÄNGEN, 18K roséguld, briljantslipade diamnater ca 0,25 ctv, ca W-TCr/SI, vikt 1,2 g, stift.
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briljantslipade diamanter ca 0,43 ctv, ca TW-W/VS-P, höjd 13 mm, vikt 2,6 g, huggies, enstaka diamanter med skador och nagg.
BÄGARE, silver, på räfflade fotring, vågbandsbård, ciselerad dekor, Peter Gadd, Kristianstad 1779, höjd 100 mm, vikt 72 g, slitage, bucklor.
BESTICKSERVIS, silver, 22 delar, modell Olga, 7 bordsskedar, 7 bordsgafflar, 8 bordsknivar, svenska importstämplar, totalvikt 1173 g.
ARMRING, förgyllt silver, granater, inre omkrets ca 19 cm, Tjeckoslovakien, vikt 21,5 g.
RING, platina, 13 briljantslipade diamanter ca 0,20 ctv ca W/VS-SI, stl 17,5 mm, vikt 4,6 g.
PÄRLCOLLIER, lås i 18K guld, odlade pärlor, längd 39,5 cm, vikt 15,7 g, säkerhetskedja.
ÖRHÄNGEN, stjärnor,18K vitguld, 46 briljantslipade diamanter 0,38 ctv, ca TW-Cr/VS-P, höjd 23 mm, vikt 2,3 g, stift.
RING, 18K guld, lapis lazuli, Johan Pettersson, Stockholm 1952, stl 17 mm, vikt 6,3 g, något skev.
COLLIER, 18K guld, 14 åttkantslipade diamanter ca 0,28 ctv, ca W/SI-P, längd 38 cm, vikt 6,2 g.