Avslutad | Moderna – Lördag 11 maj
ÖRHÄNGEN, 18K vitguld, briolettslipade onyxer 7,48 ctv, briljantslipade diamanter ca 0,40 ctv, ca TW/VS, höjd 22 mm, vikt 4,6 g, stift.
TIFFANY & CO, enstensring, platina briljantslipad diamant 1,04 ct, TW(G)/VS2, Tiffany diamond registration no 18175215, stl 16 mm, vikt 4,4 g, GIA samt Tiffany Diamond certifikat, originaletui.
TIFFANY & CO, helalliansring, platina, 35 briljantslipade diamanter ca 0,56 ctv, ca TW-W(G-H)/VVS-VS, stl 16 mm, vikt 3,6 g.
CHARLOTTE LARSEN, örhängen, Dew, sterlingsilver, Köpenhamn, höjd 9 mm, stift, vikt 1,2 g, originalask.
SMIDE OCH FORM, ring, sterlingsilver/18K guld, turmalin, Stockholm 1994, stl 17,25 mm, vikt 6,7 g, originalask.
OLE LYNGGAARD, örhängen, Nature, sterlingsilver, design Charlotte Lynggaard, diameter 21 mm, stift, vikt 2,8 g. smyckespåse, originalask.
GEORG JENSEN, armband, Cave, sterlingsilver, nr. 441, Jaqueline Rabun, Danmark, längd 21 cm, vikt 84,3 g, liten buckla, originalask.
OLE LYNGGAARD, ring, Bubbles, 18K vitguld, äkta färgstenar, Charlotte Lynggaard, stl 15,25 mm, vikt 7,9 g, stenarna med nagg, slitage.
OLE LYNGGAARD, lås, hjärta, 18K vitguld, arbetad yta, höjd 11,6 mm, vikt 3,7 g, ljusgrå odlade sötvattenspärlor, ametist, peridot, rökkvarts, akvamarin, längd 43 cm inklusive lås.
OLE LYNGGAARD, lås, Smilet, 14K guld/vitguld, diameter 14,6 mm, vikt 7,6 g, kedja, 3- radigt,14K guld/silver, längd 61 cm inklusive lås.
OLE LYNGGAARD, armband, 6 - radigt, 14K guld/silver, lås, Smilet, 14K guld/vitguld, diameter 9,4 mm, vikt 2,2 g, längd 18,5 cm inklusive lås.
OLE LYNGGAARD, halskedja, 3- radig, 14K guld/silver, dobbar, ej lås, längd 42 cm, vikt 20 g.
TENNISARMBAND, 18K vitguld, 71 briljantslipade diamanter ca 2,95 ctv, ca TW-TCr/SI-P, längd 18 cm, vikt 9,2 g.
GEORG JENSEN, brosch, sterlingsilver, nr 326, signerad NJ, mått 45x60 mm, vikt 15,3 g.
TIFFANY & CO, kedja, sterlingsilver, design Elsa Peretti, längd 41 cm, vikt 1,3 g.
LAPPONIA, collier, Phoenix, sterlingsilver, design Zoltan Popovits, Finland 1978, längd 43 cm, vikt 11,1 g, originalpåse.